Poradíte mi s významem citátů?

  1. Francois de la Rochefoucauld – Nikdy se nemluví tak těžko, jako když je hanba mlčet.
  2. Ludwig Wittgenstein – Hranice mého jazyka znamenají hranice mého světa.
  3. Friedrich Nietzsche – Staň se tím, kým jsi.
  4. Woody Allen – Chcete-li pobavit Pána Boha, seznamte ho se svými plány do budoucna.

Prosím vás, potřebovala bych poradit.. doma mám napsat úvahu na téma z citátů výše uvedených, akorát nemůžu přijít na význam ani jednoho z nich.. Opravdu si nevím rady :( Předem děkuju za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Deli

  1. Kdy je hanba mlčet? Když jste v situaci, kdy něco musíte říct… Třeba Vám kamarádka oznámí, že se v její rodině stalo neštěstí. Je hanba nijak nereagovat, ale velice těžko se hledají slova, která neublíží a aspoň trochu pomohou…
  2. Tento citát by se dal vyjádřit i jiným – Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Prostě: Domluvím-li se jen rodným jazykem, jsem omezena na svou domovinu. Ovládám-li i další jazyky, můj svět, kde mohu působit, bavit se, pracovat… se rozšiřuje na další země.
  3. Nehraj si na něco, co nejsi a buď konečně sám sebou.
  4. Člověk míní… Plánovat si mohu cokoli, ale třeba má Pán Bůh se mnou už jiné plány a těm mým se jen zasměje. Jak mohu plánovat dovolenou příští rok, když nevím, zda mne zítra nepřejede tramvaj – nebo naopak – zda nebudu zrovna přivádět na svět další dítě? (Na druhou stranu – bez plánů a cílů bychom se daleko nedostali, že?)

Snad Vám to trochu pomůže. Dobrou noc.