martin14

Poradíte mi s příkladem?

Mám zjistit za jakou dobu ohřeju 500g vody na čaj ponorným elektrickým vyřičem z počáteční teploty 12°C na teplotu varu? Mezi svorkami je napětí 220V a prochází jim proud 1,4 A.

Poradíte mi vzoreček ze kterého vypočítám čas, zbytek už si udělám jen ten vzoreček pro čas?

Nejlepší odpověď
mosoj

Použiješ Jouleův – Lenzův zákon Q = U.I.t
Počítáš t dostaneš ho ve vteřinách !!!

Měrné teplo vody je 4180 J/kg, tedy 2180 J / 0,5 kg
100oC – 12oC = 88 Vodu potřebuješ ohřát o 88oC, tedy potřebuješ dodat
88 × 2180 = 191840 J
t = Q/(U.I) = 191840/(220.1,4)= 191840/308= 622,8 sec = 10,38 min
Doplňuji:
Hele je tam chyba : 4180/2 je 2090 a ne 2180 !!!!!!!!!!

Další odpovědi
Michal Kole

Co mi za to dáš, když ti to podrobně vysvětlím jak se to počítá ? (chtěl bych něco s Pamelou Denise Anderson) 🙂

a vysvětlím ti i nějaké souvislosti.

napiš mi na email michal.kolesa@seznam.cz ?

napověda dáš do rovnosti energie (energii tepelnou a energii elektrickou) chce si to zopakovat vzorečky a z čeho vznikly (pomůžou matematicko-fyzikální a chemické tabulky)

a pak vyjádření neznámé ze vzorce

nebo Řešené slovní úlohy z Fyziky od pana Bartůška z nakladatelství prometheus. Je to svazek 4 učebnic a jsou tam ty „základní příklady“ které vychází z příkladů v učebnicích.

mosoj

Hele je tam chyba : 4480/2 je 2090 a ne 2180 !!!!!!!!!!