Achilles

Poradíte mi prosím jaká je kontinuita ( vztah minulosti do současnosti) když hovořím o Jiřím z Poděbrad?

Nejlepší odpověď
annas

Jiří z Poděbrad se zapsal do dějin ojedinělým projektem, který se srovnává s dnešní existencí OSN. V čem vidíte význam tohoto projektu? Nebyla to pouze z nouze ctnost, když byly české země obklíčeny nepřáteli? Nebyl tento mírový projekt v tehdejší rytířské době považován za zbabělost?

PČ: Byl to konkurenční projekt projektu papeže Pia II., který měl projekt velké evropské křižácké výpravy, která by vyhnala Turky z Evropy zpět do Malé Asie. Jiří z Poděbrad plánuje svůj mírový projekt pro Evropu a pro evropské panovníky s tím, že tito panovníci budou bojovat proti Turkům, ale mezi sebou války nepovedou. Dojede-li pak mezi nimi ke sporům, budou se řešit u evropského soudního dvora. Měl také existovat stálý parlament zástupců evropských států, který měl být společně financován podobně jako Evropská unie určitým procentem z daní příslušného státu. Takže tady určité podobnosti jsou. Na druhou stranu to bylo aktualizováno v nové době mnohokrát. Třeba mladý František Palacký tento projekt přirovnával k předchůdci Svaté aliance z doby po napoleonských válkách. Aktualizacím se tedy nejspíše nevyhneme.

V oblasti zahraničně-politická a diplomatick se tento král zapsal do dějin tím, že se snažil nabádat rozdělenou Evropu k míru a vzájemné toleranci. Druhá vrstva je vnitropolitická a státnická – spojovat ty, kteří jsou po desetiletí rozděleni, k tomu, aby začali myslet na to, že rozvoj a pokrok bez jednoty není možný.

Byl to jeden z největších státníků, kterého tato země měla.

Na rozdíl od Jana Husa a Jana Žižky není Jiří z Poděbrad tak široce zakotven v našem historickém povědomí. Jako bychom stále dávali přednost rebelům a bořitelům před budovateli, což je v případě posledního vskutku českého krále zvláště škoda. Neboť i Jiří z Poděbrad se, přinejmenším jako Masaryk, zasloužil o stát.

Další informace z odkazu

ww.ceskatelevi­ze.cz/ct24/ex­kluzivne-na-ct24/osobnosti-na-ct24/10279–550-let-od-korunovace-jiriho-z-podebrad/

Další odpovědi
manon

V tématu je vhodné vyzdvihnout mírové snahy Jiřího z Poděbrad, které směřovaly k mnoha zemím tehdejší Evropy. V mnohém o několik století předběhly dobu.Tyto mírové snahy svědčí o kontinuitě evropského vývoje a existenci určitých integračních prvků i v dávné minulosti evropských zemích.