Damiana

Poradíte mi menu ve stylu šedesátých let?

Chtěla bych připravit menu ve stylu šedesátých let minulého století – chci překvapit manžela a rodiče dobrotami, které se vařily v té době. Máte nějaký nápad na (možná dnes už polozapomenuté) české (moravské) recepty – předkrmy, polévky, hlavní chody, dezerty z té doby? Něco spíš výjimečného. Díky.:-)
Doplňuji:
ad Bohemica: To jako, že bych měla v šustáku, s drdolem a „pelíškovkami“ servírovat baštu? 🙂

Nejlepší odpověď
anonym

U nás se hodně dělali škubánky https://www.go­ogle.cz/search?q=%C5%A1k­ub%C3%A1nky&i­e=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox
nebo jen nové brambory omaštěné osmahnutou cibulkou v sádle a tatarská omáčka.
Z polévek to bylo hlavně kyselo https://www.go­ogle.cz/search?q=krko­no%C5%A1sk%C3%A9+ky­selo&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox.
Na další jídla snad vzpomenu ještě než otázka zmizí.

Další odpovědi
anonym

Damiano, doba mého mládí mi samozřejmě nedala zapomenout:
často slepičí vývar s nudlemi nebo kuličkami (případně zeleninová nebo bramborová polévka), přírodní řízky, osmažené brambory (nejdřív povařit a potom osmažit) a domácí tatarka.
Nic z jídel, která si pamatuji dodnes, jsem vařit nepřestala. Často u nás býval „jáhelník“ – kaše povařená v mléce a zapečená s do měkka uvařenými sušeným švestkami, „vdolky“ se třemi kožíšky (vdolek, povidla,tvrdý tvaroh a nahoru oslazená smetana, nebo oslazená našlehaná „šlehačka“). Ještě se u nás často vařila tzv. „bendovka“ – ovocná polévka ze sušeného ovoce (švestky, jablka, hrušky, trocha rozinek, uvařilo se vše do měkka, přisladilo a zahustilo smetanou se lžící – dvěma hladké mouky). Často u nás bývaly karbanátky nebo čevabčiči, pečená kuřata a jiná drůbež, pečené, dušené nebo smažené maso, květák nebo celer. Jako dezert jsme měli často pudink, „papírové knedlíky“ – do vanilkového krému se zavařily nočky z bílkového sněhu. Nočky jsem nemusela, krém jsem ale měla hodně ráda. No a z moučníků to bylo často linecké cukroví, buchty, bábovky, kynuté koláče a škvarkové cukroví. Tady receptem neposloužím – mám ho někde v nějaké krabici. To se upekly dvě placky z těsta, kam se dávalo vejce, mouka, cukr, mleté škvarky a pár lžic smetany a vychladlé se spojily povidly nebo nakyslou marmeládou – povidla mi chutnala více. Maminka často tohle cukroví polévala citronou polevou. Já děti naučila na variantu jen slabě pocukrovanou, jak jsem to měla ráda já.
Nevím, jestli něco z toho je výjimečné. Dobré to bylo všechno, taky proto vařím a peču tyhle „lahůdky“ i teď.

anonym

A májí to být šedesátky vevnitř nebo venku? Šedesátá léta byla sice v oblasti kultury „novou vlnou“ u nás i ve světě (zvláštˇpřínosnou např. v kinematografii), ale že by se nějak odrazila v kuchyni…konkrétně v té domácí, to bych neřekla. V té době frčely šusťáky, drdoly a umělá hmota (samozřejmě kromě dalších atributů té doby). Já si matně pamatuju špatně zásobené obchody, fronty na maso, na ovoce a zeleninu. Kupodivu ale byl různými vedlejšími cestami celkem dostupný a k mání ruský (sovětský) kaviár a konzervy „chatka“. Kulinářsky to ale nebyla nikterak osvícenecká doba. No tak to jsem ti moc neporadila, ale fakt si nevybavuji nějaký typický recept z té doby.
Doplňuji:
ad. Damiana: nezapomeň na výrazné oční linky!

manon

Když já mám pocit, že zrovna šedesátá se nijak kulinářsky asi nelišila od dvacátých, třicátých, padesátých, sedmdesátých… Tak jen připomenu nějaké staré a možná dost zapomenuté věci spíš z doby našich babiček: http://www.to­precepty.cz/re­cept/10117-ptaci-mleko/, pak třeba bílková pěna a do ní zašlehané rozmačkané lesní jahody s cukrem – za dob našich babiček se ještě neřešila salmonela a jahody asi ještě rostly :) (máš doma Holenu? :) ).
Doplňuji:
Nebo tohle: http://www.re­ceptyonline.cz/re­cept--povidlove-tasticky-z-bramboroveho-testa--1850.html – ale to je staré jak metuzalém, i když se to už dnes moc nedělá. V šedesátých možná ještě dělalo, nevím :)

david22

Udělej jim obalovaný chleba ve vajíčku a hotovo! Ať si zvykaj.

david22

Koukni se na seriál Vyprávěj a uvidíš 60.léta. Žila jsi už v této době?

david22

…možná i osmdesátá

Damiana

ad Bohemica: To je jasné. Ale aby zase nebyli všichni ze mě pak tak paf, že nedocení mé kuchařské snažení.:-)

Damiana

Očko, díky za inspiraci. Bendovku jsi vytáhla dobře, na tu jsem už úplně zapomněla a ty papírové knedlíky (my jim u nás říkáme ptačí mléko) – to je zamilovaná pochoutka z dětství mého muže (už mě kdysi dávno správně instruovala jeho mamča:-).

manon

Damiana, ocko: Tak ptačí mlíko je vzácná shoda, ať už se jmenuje jak chce :D – já ho tam zařadila taky – v tom odkazu v odpovědi.

Damiana

ad manon: No jo, vždyť ty ho tam máš taky. 🙂 Mě to teda moc nejede, ale asi to nějak v té době frčelo. A ty povidlové šátečky z bramborového těsta, cos' mi poslala – těm jsme doma říkali myší uši, expert na ně byl můj taťka.:-)

Damiana

ad manon: Ta pěna vypadá zajímavě, díky. Jen ty čerstvé jahody – Holena by se mi na ně vybodla a Maruše by šla do supermarketu…:-(

manon

Damiana: Jojo, lesní jahody budou problém :)

Damiana

Možná by to šlo udělat s malinama ne? Tenhle dezert jsem ještě nedělala.

manon

Zkus – ale nevím, jestli nebudou vadit pecičky. A hele, co jsem našla při zkoumání, co se tak jedlo v šedesátých: http://retro-jidlo.webnode­.cz/recepty/

Damiana

Jé dík, to je paráda. Jdu to proštudovat.:-)

manon

A ještě mi někdo poradil slavnostní jídlo: Nadívané telecí hrudí, kaše a KOMPOT :)
A už dost, dostávám hlad :)

Damiana

Ty jsi ale studnice! Hotovej Vilém Vrabec!:-)

manon

:)

david22

Co takhle nudle s vajíčkem?

Damiana

Dík:-) Ale to je moc obyčejné, klidně to může být něco náročnějšího 🙂

david22

ókáčko