Sáva

Poradí mi někdo, jak sepsat dohodu o zrušení věcného břemene?

Jedná se o zrušení dohodou …Jedná se o dohodu mezi mnou a babičkou. Babička je nemohoucí, už žije jinde a souhlasí se zrušením.
Co vše by mělo být ve smlouvě? Nemáte nějaký vzor?

Nejlepší odpověď
Hans51

V dohodě obecně stačí označit strany, o co se vlastně jedná a jaký je výsledek. Právní jednání se totiž posuzuje dle jeho obsahu, ne podle toho, jak se jmenuje.

Čili vymezíte osobu Vaší a babičky (jméno, příjmení, datum narození, bydliště apod.), popíšete věcné břemeno (na základě čeho vzniklo – typicky listina, kdy vzniklo, čeho se týká,…) a nakonec uvedete něco ve smyslu, že: strany se dohodly, že výše uvedené věcné břemeno zaniká (pravděpodobně účinností vkladu do katastru nemovitostí).

Ten poplatek 1.000,– Kč je v případě katastru běžný, jde o poplatek správního charakteru. Za notářem nemusíte, podpisy na listině Vám ověří např. na poště nebo obecním úřadě (funguje-li zde systém CZECH POINT).

Pokud by se Vámi sepsaná dohoda pracovníkům katastru nelíbila (byrokratický šotek – důvody mají různé, ať už věcné, či naprosto mimo), vyzvou Vás k opravě.

Další odpovědi
arachis

A nestačilo by předložit, že je nahlášená k trvalému bydlišti jinde? Já jen vím, že při úmrtí je to hromada papírů a poplatek 1000Kč. Nejlépe se informovat na katastru nemovitostí, možná bude stačit tam zavolat.

Sáva

ne, chtějí sepsanou dohodu ověřenou. A taky poplatek 1000 :( Asi budu muset k notáři :(