Peter Kus

Poradí mi někdo, podle čeho mám poznat opravdu kvalitní Led žárovku?

Nejlepší odpověď
Hlada

Amatérsky to poznat nelze. Naštěstí je dvouletá záruka, ve které se projeví vadné diody a vadné pájení, takže je nutné nakupovat od zavedených prodejců. Do domácnosti bych kvůli namáhání zraku nekupoval jednocestně usměrněné. Dá se to i bez měření poznat tak, když se před žárovkou kmitá tužkou mezi dvěma prsty. Jednocestně usměrněná vytváří stroboskopický e­fekt.

Další odpovědi
mosoj

Když už kupuješ LED žárovku tak koukej hlavně na její světelný výkon. Kvalitní 6–7 W LED žárovka má svítivost 800 lumen a více. Potom si musíš ujasnit jaká teplota světla ti vyhovuje. Běžně používané žárovky mají teplotu světla 3000 – 4 000 oK . Čím vyšší teplota, tím bělejší světlo až do modra. Čím nižší teplota tím žlutější světlo. Pozor, oko je citlivější na to bílé světlo a pak se nám zdá že žárovka se žlutým světlem o stejném příkonu a stejné svítivosti svítí méně.
Pokud chceš LED žárovku pro stmívání, musíš koukat na piktogram na blistru. Žárovka LED která jde stmívat má šipku v kroužku křížem nepřeškrtnutou !!!
Tyto žárovky jsou dražší.

To co píše Hlada je možné a zajímavé, nicméně mám téměř celou domácnost vybavenou LED žárovkami a ani u jedné jsem stroboskopický efekt nezjistil.
Proud bude zřejmě filtrován kondenzátorem. Ještě jsem se nedostal na to abych nějakou žárovku vykuchal. Porucha dosud žádná.