Avatar uživatele
Registrovaný

Poptavka na mateřskou

Chtěla bych se zeptat mám smlouvu do listopadu tohoto roku a chtěla bych mít miminko,pokud otěhotním např.v říjnu může me firma vyhodit?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

V listopadu to určitě na Vás nebude vidět, nevidím důvod, proč by Vás vyhazovcali, buď smlouvu prodlouží a nebo ne. Pokud budete těhotná, tak to v práci budete řešit nejdříve v lednu, dříve je předčasné, je tu riziko potratu, tak proč o tom mluvit dříve a dělat si v práci problémy. Vyčkejte.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Pokud máte smlouvu do listopadu, máte ji tedy na dobu určitou a pracovní poměr končí tímto datem, ať budete v jakémko-li stavu.


Avatar uživatele
Zlatý

NE, zaměstnavatel vás ´vyhodit´ nemůže, tedy pokud během října a listopadu nespácháte nějaký zásadní pracovní prohřešek, za který by vás mohl zaměstnavatel teoreticky propustit tzv. ´okamžitě´ (dle § 55).

No a protože těhotenství se mezi pracovní ´přestupky´ nepočítá :-) tak můžete být v klidu, protože až do 30.11.2010 máte jistotu pracovního poměru.

Pokud pak nastoupíte na rizikové těhotenství nejpozději do 31.5.2011 (tedy někdy v průběhu 7.měsíce těhotenství), pak budete mít nárok na nemocenské dávky a později i na PPM. Pokud tuto lhůtu nestihnete, pak budete mít nárok na rodičovský příspěvek ode dne porodu...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.