zuzuna

Poprosim Vas, vie niekto vyznam a povod priezviska Zidisin a Kasprisin?

Nejlepší odpověď
annas

U obou příjmení se objevuje poznámka, že je najdeme v různých zemích.To svědčí o stěhování atd., o různých variantách či podobném významu.

1. Varianty: Kasper, Kaspar , Kasprzak , Kasprzyk , Kašpárek, Kasperek , Kasprowicz, , Kasperski, Kaspari , Kaspereen. Uvádí se i varianta Kašprišin. Záleží opravdu, odkud předkové pocházejí.

Odvozené od křestního jména Kašpar, z Kasper z německé podoby osobního jména. Původní význam tohoto jména je orientální = strážce pokladů. Druhá část šín pochází z nářečního přídavného jméno schön = krásný. Může být i ze sin – viz níž – takže původ obou části příjmení je starobylý. .

2. Zidisin, varianty, Zsido , Zsidi , Zsiday , Zsidai , Zsidsin . podle několika slovníků by to mohlo být toto.

Sin : sumérske božstvo mesiaca, luny. Sin byl otcem boha Slunce.

Zidi, i židi – podle jména národa, který se něčím podobá židu; nebo slovesa ždát nebo z příd. jména židký = řídký, tekutý. Nebo z post. jména zet, zeť = zeť. Varianty Zed, Zid, Zídek atd.

Význam v jiných slovnících uvedený jen obecně, možný původ z bible, to by odpovídalo i českému vysvětlení.

Víc se mně nepodařilo zjistit.