popření otcovství výživné

EX manžel 12 let neplatí výživné, synovi bude za měsíc 15 let. Teď jsem na ex podala trestné oznámení.Ten se mi však vysmál,že nic platit nebude,že využije veškeré mimořádné prostředky a popře otcovství.Jaké jsou jeho šance a má případné popření nějaký vliv na zaplacení dlužného výživného??

Nejlepší odpověď
standa

Pokud (čistě teoreticky) soud rozhodne o celkem právně složité kauze „popření otcovství“ ve prospěch exmanžela, pak nárok na dlužné výživné zaniká.

Ale do doby než bude otec držet v ruce pravomocný rozsudek o popření otcovství, tak je ´právo´ na vaší straně a silně doporučuji následující:

  1. podat žalobu na úhradu dlužného výživného

(lze žádat až 10 let zpět)

  1. podat žalobu na zvýšení výživného (vyšší výživné vám poté bude náležet až 3 roky zpět)
  2. podat trestní oznámení o podezření ze spáchání trestného činu § 196 Zanedbání povinné výživy

Ještě dovětek k institutu ´popření otcovství´:

  • důvodnou žalobu může podat jen Nejvyšší státní zástupce a musí to být v zájmu dítěte
  • a „zájmem“ dítěte může být samozřejmě i povinnost ´otce´ platit výživné
  • exmanžel to bude mít velmi, velmi složité…

Další odpovědi
holčička

Dej ho k soudu a tam jim všechno vysvětli a jestli to bude zapírat tak pujde na test otcovství a ten to určí.Budu držet palce at to dobre dopadne.