Lotus

Popraskané vložky 3 složkového komína

Mám docela zásadní problém.Dnes jsem zatopil v novostavbě kvuli ohřátí vody v bojleru.Topil jsem max 1.5 hodiny a následně jsem zjistil že v podkrovní místnosti jsou na malbě komínu dva hnědé fleky.Tak jsem vyndal v kotelně trubku z komína a zjistil jsem že jsou ve vložkách vlasové trhliny.Zatim jsem to zjistil ve dvou vložkách nad vstupní rourou od kotle.Dál tam nevidím,tak že nevím zda je to až nahoru.Ty fleky jsou asi od kouře co se dostává trhlinou vložky a postupuje izolační vatou a našel si cestu někde sparou tvárnice komína.Komín je starý 3 roky,topilo se v něm jen jednu zimu tak 1–2× týdně,aby nezamrzla voda.V domě se zatim nebydlí.Ty praskliny jsou asi čerstvé ze dneška,jsou totiž světlé.
Myslel jsem že tento komín vydrží podstatně déle.
Co se stimto problémem dá dělat?
Asi jedině vyvložkovat nákou nerez trubkou,nebo máte jiný nápad?

Odpovědi
Drap

Pokud dělala komín firma reklamovat. Další možnost je ta s vyvložkováním, ovšem neni to nic levného. Snad asi poslední možnost, asi také nejméně populární, zbourat a vystavět komín znovu.

baghira

Ty fleky nejsou od kouře, ale patrně od kondenzátu, který se po zatopení v komíně vytvořil a zatekl. (Studený a možná i trochu vlhký komín se teplým kouřem orosil.) Kondenzát je sviňa, někdy se vytvoří, někdy ne, záleží na teplotě, tlaku, vlhkosti, palivu… Doufejte, že až se dům zabydlí a bude se v něm topit pravidelně, tak se kondenzát tvořit nebude (snad).

Samozřejmě vyvložkování nerezem je ideální řešení.