kyselina 5

Pomůžete mi prosím s výpočtem energie elektronu na kržnicové dráze?

Zdravím! Znám vzorec, čísla, ale vychází mi blbost. Zkoušelo to už pět lidí a vždycky nám vyjde 0 a to nemůže, protože se s výsledkem má počítat v dalším cvičení.

vzorec i čísla zde:
https://www.fa­cebook.com/pho­to.php?fbid=85­1542418210022&set=a­.812063052157959­.1073741834.10000062816­5078&type=1&the­ater

  • je to ten žlutý vzorec – respektivě jeho první půlka (myslím ten zlomek bez závorky) – z toho se má vytvořit konstanta se kterou se pak počítá energie pro specifické elektrony. (já počítám pro elektron H, Li, Na).
  • jednotky jsou všechny v SI – tam problém není

Zkoušelo to pět lidí, vždycky nám vyšla nula.
Pomůžete mi prosím, vytvořit tu konstantu z přední části vzorce?

PS: nebojte, není to domácí úkol!

Odpovědi
Kelt

Ta konstanta mi vyšla 2,92767 , řád je 65 záporných a jednotka je, když se jedná o energii v J. No a když je před výrazem minus, tak je to záporné.
Počítáno na kalkulačce, ale vědecká kalkulačka je i na PC. Je třeba spávně dosadit hodnoty, počítat lze i pomocí paměti na kalkulačce.
Ale tento výraz by měl být někde vypočítán, tak je to třeba ověřit.
Doplňuji:
Oprava jedná se o hodnotu 2,17987 řád je záporných 18 a je to v joulech.
Poprvé jsem dosazoval uvedené hodnoty a zřejmě chyba v závorkách, podruhé jsem dosazoval konstanty z kalkulačky. Jinak lze tento příklad spočítat tak, že si dosadím čísla bez exponentů a určím si řád Nahoře 31+4×19 = 107, dole je 2×12+ 2×34 = 92
A 107 –92 = 15, takže výsledek je správný.

Pablo12041

0 ti vyjde, protože když vynásobíš hmotnost elektronu a elementární náboj na 4, tak je více než na –99 což kalkulačka vyhodnotí jako 0. Dá se to spočítat tak, že nejdřív spočítáš hmotnost elektronu děleno to ostatní a nakonec vynásobíš elementárním nábojem. Jinak mě to vyšlo 2,178958023E-18. :D