pomůžete mi?

nejsem úplný analfabet,ale s vaší češtinou se už peru pár let,mluvím už dobře jen mi dělají velké potíže i a y,ale ted bych vás chtěla požádat o radu kdy se píše mně a kdy mě,děkuji

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Já se poučil zde na odpovědích, kdy mi bylo doporučeno používat následující:
pokud si řeknu o Jirkovi, tedy jir-ko-vi píše se mně
pokud vedle jirky tedy Jir-ky píše se mě.

Další odpovědi
Jahoda

S tím Jirkou jsem tu radila já a doufám, že to někomu poslouží 🙂

Uvedu také nějaký příklad.

Cesta vedle mě. Cesta vedle Jir-ky – dvě slabiky, dvě písmena = MĚ

Bavíte se o mně? Bavíte se o Jir-ko-vi? – tři slabiky, tři písmena = MNĚ

quentos

mě – v 2. a 4. pádě

mně – v 3. a 6. pádě