annas

Pomůže vyléčit nový superrobot rakovinu?

V Ostravě včera spustili moderní a šetrnou léčbu nádorů unikátním prostrojem – kybernetickým nožem. Léčby se možná dočká jen několik šťastlivců. Náklady na celou léčbu jednoho pacienta činí asi 200 tisíc Kč nebo 25 tisíc za jedno ozáření. VZP navrhla jen Kč 8 tisíc. Nemocnice patrně použije přístroj na vlastní náklady jen pro šest prvních pacientů a pak provoz zastaví. Proběhnou s VZP další jednání… Ale zatím kvůli VZP je superrobot jen pro cizince a bohaté…
Doplňuji:
Tento přístroj stál 200 milionů Kč a pořídil jej stát. Jde o jediný přístroj v postkomunis­tických státech kromě kyjevské nemocnice. Ostravská fakultní nemocnice se na rozjezd robotu připravovala 3,5 roku.

Nejlepší odpověď
BEAES

Kéž by na tuhle nemoc něco našli, je to hrozné kolik lidí má rakovinu a umírá, nebo se trápí s chemou.....škoda, že je to zase o penězích.

Další odpovědi
lilibou

jestli ten robot opravdu pomuže tak je to vhodná investice a proti tak zákeřné nemoci jako je rakovina se vyplatí bojovat a zkoušet nové věci..

9 řemesel

Četl jsem hned v několika mediích,četl. A je mi z toho smutno.Kam se to vše směruje??Dle informací by měl pomoci dost,rozhodující budou asi až výsledky.Vzpomeňme jen na Gama nůž a konto Míša, dnes je to už běžněji používáno.Nejen my ale i stroje stárnou a zastarávají.Ale šance je myslím obrovská, tak snad naši kormidelníci (ten výraz jsem si vypůjčil od Číńanů schválně,kdo pamatuje ,ví o čem je řeč),dostanou rozum.Snad jen mohu popřát všem ,kteří by jeho službu potřebovali, ať se jim to povede a pomůže!!

anonym

Dodnes jsem si myslela,ze zdravi si za penize nekoupim,ale jak je videt tak ano,proto budu patrit do zastupu nemocnych,nebot je to castka pro nas obycejne astronomicka.

vagra

Pomůže,ale jen bohatým.
Takové zařízení /jen pro bohaté/ tady přece už bylo a jmenovalo se SANOPS.Bylo taky zařízeno nejmodernějšími přístroji.
Bylo jen pro nomenklaturní kádry a jejich rodinné příslušníky.Tedy jen pro vyvolené, přestože na jeho provoz jsme přispívali všichni.
A už je to tady zase.
To jenom potvrzuje,že jsme si všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější.
Tím jsem jenom chtěl říct,že by přístroj měl být pro všechny.Peníze by neměly být rozhodujícím kriteriem v zemi,kde se rozhazují plnými hrstmi na prkotiny.

Bumbes

… papalášům a další legislativní sebrance případně tuto léčbu určitě zaplatíme my z našich poplatků! Nám nezbude nic jiného, než si pořídit další připojištění se spořením na Kyber-nůž a modlit se, aby nám tyto úspory a fondy nevytunelovala nějaká modrá straka.
Navrhoval bych jako první operace provést Kyber-nožem vyříznutí jazyků Julínkovi, Cikrtovi a Šnajderovi.

ReHu

Jen mě tak napadlo, kolik ten supoer přístroj stál a kdo ho platil. Za jak dlouho se náklady touto formou používání vrátí.
A když slyším a vidím, jak VZP hospoadří......
Doplňuji:
Pokud jej tedy platil stát, nechápu, proč mají nárok na léčbu pouze privilegovaní. Když jsme to potažmo platili všichni. Tedy, kteří platíme daně.
Ale v čechách? Co bychom chtěli, že:-(…

elektrikář

VZP to je stát ve státě rád bych věděl kolik z vybraných peňez spotřebuje pro svojí agendu kolik se v ní přiživuje lidí. Když mají něco zaplatit brečí jako želvy. Celý život si to platíma teď ke stáru to potřebuji a musím platit znova za léky, za doktora za lékárníka za nemocnici. Pánum poslancům se to zdá maličkost ale mně návštěva u doktora stojí 5oo.- k čemu jsem si platil pojistku.

anonym

Beru to tak, že buď budou složité věci drahé, nebo nebudou tak dobré, budou později, a nebudou vůbec, protože nebude ani nikdo kdo by měl vůli věnovat tolik času a prostředků jen dobročinnosti místo práce která ho i s rodinou dokáže zabezpečit. V případě vývoje léku či náročné technologie (typicky je na pořadu dne například nanotechnologie) může jít o celoživotní dílo a koncentrované úsilí mnoha lidí. V případě pokročilé technologie se na věc začínají zaměřovat i investoři, celému procesu vývoje dopřávají potřebný kapitál a motivaci k výsledkům s vidinou návratu investice …

Je to zase o penězích, protože peníze jsou nástrojem směny který používáme na každém kroku, je otázkou tedy, zda to všechno má nakonec smysl a zda stojí vyléčená rakovina za jeden levný osobní automobil, který by planetu zaneřádil dalšími emisemi 🙂 ? Snad ano. 🙂

Počáteční cena není až tak důležitá jako spíš samotné nalezení účinné léčby ? Protože jakmile lidstvo najde účinnou léčbu s minimem vedlejších efektů, pak je dostupnost už jen otázkou času.

pondělí

musíte si uvědomit,že celé naše lékařství řídí farmaucetické společnosti,které jsou vlivnější,než naftové lobi,májí moc i nad ministerstvem zdravotnicví,a tak kdyby bal sebezázračnější stroj,bude se prosazovat léčení léky,protože to vytváří miliardové zisky,
člověk jako takový je jen podřadná věc,jen jako konzument a potencionální zdroj tohoto zisku
Vezměte si,že chemoterapie stojí několik desítek tisíc,a lék,který léčí,neli,podobně tak lépe,třeba navržený naší republikou v roce 1989,stojí pár stokorun/mimochodem vyrábí se jako potravinový přípravek,a mohu hovořit o skušenosti několika příbuzných,že i doktoři byli překvapení,/
MUSÍME TO BRÁT JAKO VÁLKU,TAM TAKÉ ZBROJAŘSKÉ FIRMY NEZAJÍMÁ KOLIK LIDÍ ZEMŘE,HLAVNÍ JSOU PENÍZE.A BOHUŽEL,UŽ DÁVNO JE LÉK PRO POTÍRÁNÍ RAKOVINY NALEZEN,ALE JE V TREZORECH FARMAUCETICKÝCH VÝROBCŮ,protože peníze a majetek je lepší než člověk......

vagra

Bumbesi-Oni už na té operaci určitě byli.A bylo jich tam víc než šest.
Nevěděl jsem ovšem, a nikde to nebylo zveřejněno,že se umí vyříznout i charakter.