Zanik

Pomůže psycholog nebo jsou to jen vyhozené peníze a ztracený čas?

Nejlepší odpověď
Damiana

Dobrý a zkušený psycholog jistě pomůže – pokud je problém psychologického rázu a není potřeba medikace (tu může předepsat pouze psychiatr). Pacient musí mít ve svého psychologa důvěru, ale i respekt z něho. A doktor nesmí být za žádných okolností klientovým kamarádem (tzn. nemůže přijmout jeho skutečnost). Jakmile pacient sám hned (na začátku nebo v průběhu terapie) řekne: Mám vynikajícího psychologa – je někde kardinální chyba!
Dobrý psycholog není jen vrba nebo rameno, ale především diagnostik a tzv. rádce a řešitel problémů. Jakou formu komunikace s pacientem nastolí je pochopitelně závislé od klientova problému (např. individuální nebo skupinová terapie). Cílem návštěv u psychologa proto není „vykecat“ se za prašule (soukromý psycholog se platí), ale dostat tip na to, jak z problému ven. Někdy je to tvrdé, chce to hodně síly. A někdy to fakt nejde hned napoprvé.
Alespoň takhle nás to ve škole učili…:-)
Doplňuji:
ad Dr.Axl: Doktorské studium na Katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, rok ukončení 1999. Praxe a zahraniční stáže v oboru, publikace a přednášky nepočítám.:-)
Nemyslím, že by psychologická věda od dob Wundta pokročila nějak výrazně kupředu. Stále jde v podstatě o to samé. Jen je toho více – existuje nejméně pět významných a vlivných teoretických přístupů, z nichž každý svým vlastním a svébytným způsobem definuje svůj vědecký pohled na psychologii a liší se pouze definicí jí samotné, zaměřuje se na rozdílná témata a používá často svébytné výzkumné přístupy.
Ale zásadní je, že i psycholog je jenom člověk a buď je ve svém oboru machr nebo ne. Jako ve všem.

Další odpovědi
anonym

Je třeba si uvědomit, jakou pracovní náplň má psycholog. Je to odborník na stanovení schopností člověka pro určitou zátěž. Stejně jako díky testům určí, zda je dítě hyperaktivní, zda stačí na školní docházku základní školy, nebo zda je zralé na „zvláštní školu“, stejně tak otestuje, zda uchazeč o zaměstnání je způsobilý vykonávat určitou profesi, nebo zda splňuje požadavky na výkon zaměstnání, kde je posudek psychologické způsobilosti vyžadován.
V ostatních případech může pomoci při řešení problémů, když ještě zdravotní stav pacienta nevyžaduje léčení psychiatrem. Psycholog může být dobrým společníkem, se kterým lze rozebrat problémy a někdy přijít i na jejich důvod, nelze se však díky jeho práci určitě zbavit psychických obtíží. Ty lze v nejlepším případě díky zásluze psychologa zmírnit.

anonym

Jasná otázka, takže jasná odpověď, ano psycholog pomůže vždy.
Drtivá většina z nás je různě poznamenaná životním stylem dnešní civilizace a společnosti a kromě toho snad neexistuje nikdo, kdo by neměl své soukromé životní peripetie, snadno inklinujících do dilemat až traumat.
Dokonce i hypoteticky zcela zdravému klientovi přece pomůže konzultace s psychologem napomoci pochopení sama sebe i seznámení s vlastní náplní psychologa.
Zdejší názory a postřehy jsou převážně rozumné, jen pár poznámek k několika omylům a mýtům.

  1. Psycholog je obecný pojem, dnes se odlišují specializace – od psychoterapeuta až po onoho příznačného psychoanalytika v USA (viz nepřená domněnka Aleshe).
  2. Zásadní součástí funkce a práce psychologa je tzv. sebereflexe, dalo by se říci, že částečně nahrazuje zpověď a rozjímání v kostelním tichu a chládku, až po rozpravu se zkušenou a moudrou babičkou, jež nám z neutrálního nadhledu pomáhala sesumírovat si naše vnitřní zmatky s rodinným a rodičovským chováním.
  3. Nedílnou součástí počátku léčby u psychiatra je vstupní diagnóza psychologa, kde se vyplňuje obsáhlý a strukturovaný test, který vlastně vyhodnocuje psychologický profil pacienta (vše na pojišťovnu).
  4. Podle současných odborných studií se odhaduje, že až cca 70% lidí má v různé míře nějaké psychické problémy, přičemž k psychiatrům dochází jen zlomek, i když v poslední době s neustálým nárůstem. Mimo jiné i proto, že se daří potlačovat ostych a pocit jakéhosi vnitřního studu odhodlat se k návštěvě společensky stigmatizovaného „cvokaře“.

P.S. ad Damiana – velice otevřená a přiléhavá hodnocení, jen mne napadá, na jaké škole a v jaké době? Věda totiž mezitím opět značně pokročila, ale principy zůstávají neměnné.

Alesh

Záleží na problému. Pokud je to psychologický problém, pak na kvalitě daného psychologa. Jinak u psychologa se neplatí, jde to klasicky na pojišťovnu. Ale je i možné, že už i k nám dorazil onen krásný americký trend, že každý má svého soukromého a předraženého psychologa, kterého si platí sám. 😉

arygnoc

Psychológ je platený za počúvanie.
Proste si Vás vypočuje, vy si pomyslíte, ako dobre si ste si pokecali a pritom jediné, čo Vám povedal je: „Tak zasa za týždeň.“

zeeue

Víš, ono je důležité, uvědomit si, že psycholog není psychiatr. Je to spíše „filosof“ než „doktor“. Hlavně tu ale není od toho, aby ti korigoval život. Ne… je tu proto, aby jsi mohla před někým říct otevřeně a nahlas to, co máš na srdci a tato nahlas vyřčená slova, jsou jako zázračné světlo, co prosvítí každou tmu a ty pak sama najdeš svou cestu… jeho slova a rady zůstanou vždy jen jako jeho názory, nikdy nebudou předmětem tvého přesvědčení.

Shrnu to tak, že vlastně stačí, aby jsi promlouvala k empatickému, moudrému a laskavému člověku, který bude ochotně naslouchat tvým trápením, ochotně ti vždy ve všem poradí, a který tvé důvěry nezneužije.

Jenže každý psycholog nemusí být právě takovým člověkem…
…a každý takovýto člověk nemusí být právě psychologem 😉

Kohut57

Většina z vás nemá pravdu. Pokud psycholog projevuje empatie a znám takové, co se svým klientem, alkoholikem , probírají problémy u lahve, je to špatně. Musíte být spíše na psychologa naštvaní, že vám nerozumí a poté dospět k tomu, že to není kamarád, ale člověk , který vám o vás řekl pravdu a ukázal cesty, jak z problému ven. Dobrý a špatný psycholog, je to tak napůl, jako třeba u lékařů, učitelů apod. Taky nevlezu každému doktorovi pod nůž, ale snažím se prostudovat problém nemoci , znát více odborných názorů a pak se radit na postupu.
Doplňuji:
Nemyslím si ,že každý psycholog pomůže, stejně tak jako lékař. Některý dokonce pomůže do hrobu, stačí špatná diagnóza nemoci . Je to jako ve všem. Najít dobrého automechanika, kuchaře, je taky problém.

MK44

Záleží a) na povaze potíží, b) na vhodnosti konkrétního lékaře.
Je-li věc vážná, asi není jiná možnost. Není-li až tak vážná, moc od psychologa nečekejte. Toliko se u něho „vykecáte“. To Vám na jednu stranu může pomoct, na druhou se lze vykecat levněji.
Vhodností myslím to, že psycholog se zpravidla specializuje na problémy určitého druhu. Můžete projít několi ordinací, než se dostanete k tomu vhodnému. Psycholog pracuje s duší a tedy s důvěrou, intimitou, pochopením atd. a tak zde velkou roli hraje i to, jak dalece si budete „sympatičtí“, jak podobní si budete co do povahy, názorů, způsobu chování a myšlení. Říkám to proto, že vytvoření důvěrného vztahu s lékařem je podmínkou k tomu, abyste se mohla svěřit, a aby on pochopil Váš problém a mohl s tím následně něco dělat, a to zabere čas.
Tady si dovolím vyjádřit pochybnosti o názoru uživatele Alesh, že u psychologa se neplatí. Neznám aktuální situaci, co pojišťovna hradí a co ne, a proto se o tom před návštěvou u psychologa informujte. Ale před časem to bylo přibližně tak, že pojišťovna hradí tři hodinová sezení, a to jedno za měsíc. V takovém rozsahu a v takových intervalech toho s Vámi mnoho udělat nemůže, a tak Vám sám pravděpodobně navrhne nějaké jiné řešení. Například návštěvy jednou dvakrát za týden, z nichž první tři nějak předhodí pojišťovně. Ty ostatní musíte zacálovat. A tady samozřejmě hrozí, že narazíte na „lékaře“, který si Vás může „vydržovat“ jako pohodlného pacienta kdovíjak dlouho.
Ale solidní zkušený psycholog Vás může upozornit na některé stereotypy Vašeho myšlení, na to jak přistupujete k řešení problémů, k lidem apod. Pokud si myslíte, že psychologickou pomoc potřebujete, zkuste nejdříve jednorázové (nebo třírázové?) porady. Zná-li Vás dobře Váš praktický lékař, zkuste se o vhodnosti návštěvy psychologa poradit s ním. Pokud dojde k závěru, že ano, snad Vás nepošle vědomě k nějakému „chytrákovi“.

shannen

Ahoj, psycholog je člověk, který zná pochody v mozku a dokáže tě pomocí svých zkušeností srovnat a dovést na správnou cestu, vysvětlí ti, co a proč se děje a jak bys s tím měla pracovat. Hodně štěstí! 🙂