daran

Pomoc s výstavbovým principem – jaká je to perioda,skupi­na,celk. počet elektronů?

dobrý den
Chtěl jsem se zeptat na tento příklad: 1s2 2s2 2p6 3s2
Jak podle toho vypočítám jaká je to perioda,skupi­na,celk. počet elektronů?
 Děkuji

Odpovědi
cochee

To je čéče chemické učivo už na základce. Počet elektronů v tomto zápisu je součet čísel v horních indexech. Jde-li o neutrální atom, ne iont, pak počet elektronů odpovídá i protonovému číslu. Protonové číslo ti určí, který je to prvek a tím pádem i jeho umístění v periodické soustavě (perioda a grupa).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­lektronov%C3%A1_kon­figurace#V.C3­.BDstavbov.C3­.BD_princip