maja49

pomoc s výpočtem

Mám 2% roztok látky A, ktrý ředím tak, že do dalšího roztoku ho dám taky 2%. Kolik je % látky A ve finálním roztoku?

Odpovědi
baghira

Já to chápu tak, že 2% roztok ředíš znovu na 2%, takže výsledek je 0,02*0,02=0.0004 tak­že 0,04% roztok (snad jsem se v těch desetinných čárkách neztratil)

mosoj

Nechybí ještě nějaký udaný objem ? Bez objemu se to dá řešit pouze takto.

Řeším úvahou tak jak jsem zde naznačoval.

  1. 2% roztok jsou 2 g látky ve 100 ml
  2. přidáváš 2 % 2 % roztoku, tedy 2g / 50 = 0,04 g také do 100 ml ! ( dvě% je 1/50 z 2 g).
  3. Ve výsledném objemu 100 ml máš tedy látky 2 g + 0,04 g = 2,04
  4. Protože je to stále vztaženo na 100 ml je to 2.04 % roztok

    Aplikuj si to na způsob kterým to počítáte. Třeba tu trojčlemku.

Roztok neředíš ale koncentruješ. Ředit by jsi mohla pouze vodou (0 % koncentrace.)
Doplňuji:
Opravdu je to divně zadané. Pokud by jsi do x objemu 2% roztoku dala 2% z objemu tohoto roztoku, stále by jsi měla koncentraci 2%. Objem by byl x + x/50 a koncentrace stále 2 %

mosoj

baghira
Nezlob se, ale ředit dvouprocentní roztok na dvouprocentní, je pěkná ptákovina.

baghira

Původní roztok má 2% něčeho a 98% vody.
Má se vzít 2% tohoto roztoku do 98% vody, a říct výsledek.
Tak jsem pochopil zadání já. Ale připouštím, že je to nejasné.

mosoj

Pokud to vezmu tak jak je to napsané, tak ať naleji do x objemu 2% roztoku jakékoliv množství také 2% roztoku. Zůstává koncentrace výsledného objemu stále na 2 % !!

Otázka je jak je to zprávně zadané.