Anonym63

Pomoc s úkolem z Fyziky – prosím

Karel a Pepa jedou na pramici 2 km proti proudu a potom zpět, zjistila jsem že jim to bude trvat asi 1 hodin a 30 minut.Jak se změní výsledek, když pojedou nejdříve 1 km po proudu a potom zpět??? ( proti klidné vodě vyvine pramice rychlost 1.0 m/s a rychlost vodního proudu vzhledem ke břehu je 0.3 m /s ) prosím pomoc, vůbec nevím jak a proč se to změní.

Odpovědi
olm

tak tohle mi pripada jako uloha do olympiady duvtipu a ne do skolni fyziky-je to chytak
ty rychlosti k tomu nepotrebuji,ani to jak dlouho to bude trvat
jednoduse vysledek se zmeni na polovinu

dukaz
celkova doba je dana souctem doby po proudu a proti proudu
doba po proudu je dana pomerem drahy k souctove rychlosti(1+0.3)
doba proti proudu pomerem drahy k rozdilove rychlosti (1–0.3)
vzhledem k tomu ze souctova a rozdilova rychlost jsou v obou pripadech stejne
a draha je polovicni

jsou polovicni i hledane dilci doby a tedy i doba vysledna

t1=s/v+
t2=s/v-
t1×=0.5s/v+ a dosazenim t1×=05t1
t2×=0.5s/v- t2×=0.5t2

t1×+t2×=0.5(t1+t2)

doufam , ze je to spravne a snad to bude jeste uzitecne