James2588

pomoc s německýmy vánoci

1.Kdo nosí dárky v Německu? (jak se nazývá)
2.co se děje tři čtvrtky před vánoci

Nejlepší odpověď
annas

Na obě otázky odpověděl Google.

  1. Na vánoční dárky si stejně jako u nás musí děti počkat do Štědrého večera. V Německu mají hned několik vánočních dárců. Dárky nerozdává jen Ježíšek, ale i vánoční duch jménem Weihnachtsmann. Má rezavé vlasy a vousy, nosí plášť s kapucí a cestuje na osedlaném divokém větru. Pochází nejspíše ze severního Německa. Dříve odnášel v pytli, který nosí přes rameno, neposlušné děti a metlou trestal nevěrné ženy. Se stoupajícím věkem se jeho povaha změnila k lepšímu a dnes je to hodný, rozvážný a dobromyslný starý muž. I vítr se uklidnil a dnes poslušně nosí svého pána. V jižním Německu však děti o Štědrém večeru navštěvuje výhradně Ježíšek. Nikým neviděn sestupuje doprovázen anděly z nebe a dává pod vánoční stromečky dárky. České Němce žijící v Sudetech obdarovával až do roku 1945 Kristkind. Byl zobrazován jako děťátko Ježíšek, ale povahu měl nevyzpytatelnou. Byl to velký šprýmař, ale jeho drsné žerty se lidem často nezamlouvaly.
  2. V Bavorsku po tři čtvrtky před Štědrým dnem chodí od vesnice k vesnici zpěváci, kteří klepou na dveře a házejí hrách na okna. „Noc klepání“ má věřícím připomenout smutek Marie a Josefa, když unavení a ztrápení nemohli najít v Betlémě útulek v lidských příbytcích a museli se spokojit s pohostinstvím chléva. Podobný obřad klepání na zavřené dveře, symbolizující tvrdost a nepřístupnost lidských srdcí, se dodržuje o Vánocích i v dalekém exotickém Mexiku..

Více v odkazu

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:suC­P6aHHvnEJ:www­.habartovsky.pi­onyr.cz/url/sta­ryweb/download/se­minarky/nemec­ku.doc+&cd=4&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a
Doplňuji:
Ad ivzez, nemáte docela pravdu, záleží na oblasti, prpto se informace ve zdrojích různí. .

Ani v Německu není situace zcela jednoznačná. Na severu se děti dočkají originálních dárků od starého dědečka Weinachstmanna, naopak na jihu země odstanou nadílku od jezulátka, které nazývají Christkind..

http://www.vanocni-darky.cz/kdo-a-kdy-nosi-vanocni-darky-ve-svete/

Další odpovědi
anonym

http://www.pglbc­.cz/files/2011_201­2/konference/tex­t.pdf:Je zde mnoho zajímavého o vánoční i předvánoční době.Četla jsem to mnohokrát už proto,že žiji v oblasti,kde jsou národy promíchány a kde máme velmi mnoho společného.A kdo nosí dárečky?Tak si to pročti a dozvíš se to také.
Doplňuji:
https://www.go­ogle.cz/search?sou­rceid=navclien­t&aq=&oq=nemec­k%C3%A9+v%C3%A1no­ce+-pr%C5%AFb%C4%9Bh&hl=­cs&ie=UTF-8&rlz=1T4GUEA_csCZ557CZ5­57&q=n%C4%9Bmec­k%C3%A9+v%C3%A1no­ce-pr%C5%AFb%C4%9Bh&gs_­l=hp..8.41l13­.0.0.2.457215­...........0.4S2AS­QSu7Tg pdf zvyky v německých rodinách,třetí článek od shora

anonym

ož si tak zadat do vyhledávače heslo: Jak se slavbí Vánoce v Německu:

Tady máš to podstatné:

U německých sousedů naděluje dárky Christkind neboli Ježíšek. Zejména v severních oblastech se zachoval vznešený Weihnachtsmann, který má dlouhý plášť s kapucí a zrzavé vlasy i vousy, a cestuje na divokém větru. V domácnostech nechybí adventní věnec z chvojí se čtyřmi svíčkami, které symbolizují čtyři neděle před Vánocemi. Adventní kalendář mají děti obyčejný i čokoládový, na kterém otevírají jedno okýnko až do Štědrého dne.

Co mají odlišného?
Vánoce v Německu jsou v mnohém podobné našim Vánocům, českým Vánocům. Pokud bychom chtěli objevit něco, co příliš lidí nezná, asi bychom se dostali ke krušnohorským pyramidám. Jako se u nás staví betlémy, tak tam se staví obrovské pyramidy. Původ pyramid je nejspíš spojen s bývalým zvykem, kdy se do domácností nebo do kostelů nosily zelené větve. Ty se stavěly do pyramidy a nahoře se nechávala svítit svíce. Zkušenost krušnohorských havířů se propojila ve zvyk vytvářet stupňovité pyramidy, které mají na vrcholu otáčivou vrtuli. Ta se točí díky tomu, že na okrajích pyramidy jsou uspořádány svíce. Možná známe pyramidy malinké, ale málokdo asi zná pyramidy, které mají třeba až 12 metrů. Takové unikáty bývají centrem vánočního dění v krušnohorských vesničkách. Tradice těchto obřích pyramid vznikla asi ve 30. letech minulého století.

Vánoční německá kuchyně nabízí mnoho pokrmů z ryb, jako jsou pečená štika, candát na roštu, plněný kapr a podobně. Nejoblíbenější je však husa nebo kachna s červeným zelím a bramborovým knedlíkem s jablky a slaninou. S oblibou se podává konšelská mísa, která se skládá z kousků vepřové pečeně, kachny, husy, krůty, uzeného masa a ze smetanových klobás. Lahůdkou na závěr bývá jablečný závin, do kterého se přidávají kompotované třešně. U svátečního stolu nechybí ovocný salát s příchutí šampaňského nebo likéru. Společná je záliba ve vánočním pečivu, ať už jsou to skořicové hvězdičky, máslové placičky, v Sasku rozinková štola nebo v Bavorsku perníkové koláčky. Nikde ale nechybí vánoční máslová štola s rozinkami, mandlemi a kandovaným ovocem.

Již více než 300 let se v německých domácnostech připravuje vánoční štola. Přibližně od 18. století se na území celého Německa peče vaječné cukroví, kterému se nejčastěji říká marcipán chudých nebo Springel. Němečtí perníkáři začali lepit na své výrobky grafické kolorované obrázky, které na přelomu století nahradily lesklé tištěné obrázky Mikulášů, čertů a andělů.

ivzez

V Německu nosí dárky Ježíšek (das Christkind).

Weihnachtsmann, kterého zmiňuje Annas, má zajímavý původ:

Evropští přistěhovalci přivezli Mikuláše (Nikolaus) do Ameriky,
odkud se do Německa vrátil jako Weihnachtsmann.
Většina německých dětí ani neví, že Mikuláš a Weihnachtsmann
je jedna a ta samá postava.
Doplňuji:
Annas, mám pravdu.
Zkuste si k tomu něco dohledat.

Weihnachtsmann je v Německu něco podobného
jako u nás Valentýn nebo u nás i v Německu halloween …

annas

Vím, že Martin Luther přišel s Ješžíškem. Jak jsem uvedla, zdroje se různí.

Podle českých i německých zdrojů se liší nadělování dárků na severu a jihu Německa. Stejně okopírovala ocko, i když zdroj neuvedla.

Jak jsem převzala, tak jsem předala.

Proto se domnívám, že by bylo dobré, kdybyste autory českých i německých článků upozornila, že poskytují nejen rozdílné, ale i chybné informace.

anonym

Jami155, snažila jsem se tvůj odkaz otevřít, ale je neaktivní a když jsem to zkusila přes www, tak se mi otevřely stránky podještědského gymnázia v Liberci. Bylo by dobré asi přesněji určit, co máš na mysli, protože je tam opravdu hodně příspěvků.

anonym

Na mysli jsem měla všechny příspěvky,všechny se vztahují k vánocům.Hlavně v našem regionu.

anonym

Tak to mne opravdu nenapadlo. Je tam toho skutečně moře. Jsem také region Liberecko, takže bych se s tím měla seznámit. Díky.

anonym

Nemáš zač!Hezké počtení a nové informace.