veronika36

Pomoc s češtinou

prosím, mohl byste mi někdo vysvětlit určování druhů vedlejších vět, zejména podmětnou, přísudkovou a doplňkovou? Předem moc děkuji.
Doplňuji:
A co je za druch věty vedlejší: Obloha byla, jako vymetená.....pří­sudková?

Nejlepší odpověď
annas

Obloha byla jako vymetená není souvětí, ale je to jednoduchá věta, Má jen jedno sloveso, které je ve tvaru spony, takže – byla jako vymetená je přísudek jmenný se sponou.

Aby to byla věta přísudková, musela by vypadat takto: Obloha byla, jako kdyby ji vymetl.

Nedávno zde bylo jedno souvětí – Mým tajným přáním bylo, abych se dostala na dopravní průmyslovku.
Věta hlavní nemá podmět, ale jen „část přísudkovou“. Zeptám se 1. pádem – kdo, co, jaká věc byla mým tajným přáním – dostat se na průmyslovku. Mohu vytvořit z vedlejší věty podmět a vznikne jedna větu – Přijetí (dostání se) se na průmyslovku bylo mým tajným přáním.
Je nutné, abys tu byl včas – 1. HV – jednočlenná, nemá podmět, ten je ve 1. VV – jaká věc je nutná, kdo, co – abys tu byl včas.
Kdo se bojí, nesmí do lesa … zkuste sama.

Věta podmětná vyjadřuje podmět věty řídící.

Věty přísudkové jsou málo běžné. Podmětná věta vyjadřuje věty řídící, přísudková zase jmenný přísudek věty řídící
Princezna byla, jako by ji začaroval. 1. VH – byla – sloveso neplnovýznamové, spona . potřebuje něco dodat … jmennou část přísudku – Princezna byla jako začarovaná (jednoduchová věta) Ve větě přísudkové – jako by ji začaroval..
Krajina byla, jako by ji vymaloval.
.

Přísudková věta vyjadřuje jmennou část přísudku.

Věta doplňová vyjadřuje doplněk věty řídící.

Vztahuje se ke dvěma členům věty řídící.
Maruška pozorovala Honzíka, jak pěkně tancuje.
Pozorovala jakého Honzíka? Jak pěkně tancuje
Koho pozorovala Honzíka, jak pěkně tancuje.

Doplňková věta bývá po slovesech smyslového vnímání – vidět, cítit, pozorovat, slyšet atd. .
Zaslechla jsme Honzu, že dupe po schodech.

Další odpovědi
quentos

musíme se na tu větu vedlejší umět správně zeptat. Ptáme-li se na ni „kdo, co…“ , je podmětná. Např.: Co zbylo, bylo rozkradeno cikány. (Ptáme se:"Co bylo rozkradeno?)

POZOR – do věty „Obloha byla jako vymetená.“ čárka nepatří!!! Není tam tudíž ani žádná vedlejší věta.
Jiný případ by byl: Obloha vypadala, JAKO BY BYLA vymetená. Zde by šlo o větu doplňkovou – vyjadřuje přechodnou vlastnost za probíhání nějakého děje , zde „vymetenost“ v průběhu „vypadání“.

briketka10

i ten druch se píše s " H "
promiň..

krum

Zkusit můžeš obyčejnou wikipedii: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ve­dlej%C5%A1%C3%AD_v%C4%9B­ta