Pomluvy na pracovišti

Dobrý den, mám zjištěno, že jedna z podřízených mně před ostatními kolegyněmi (v mojí nepřítomnosti) soustavně pomlouvá a tím vyvolává neklid v kolektivu. Zatím to nechce nikdo dosvědčit, ale pokud by se jí to prokázalo, je možné jí dát výpověď nebo jiný postih? Po pracovní stránce si dotyčná dává pozor. Děkuji

Nejlepší odpověď
atriplex

Co se týče pomluvy ve smyslu trestního zákona, pak by to musela být taková pomluva, na základě které vás vyhodí z práce nebo něco podobně silného. Není uvedeno, co kolegyně říká, zda je to pomluva (vědomě nepravdivý údaj) – například, že kradete a není to pravda. Pokud bude říkat, že jste líná a není to pravda, tak to není pomluva ve smyslu trestního zákona.

Také si uvědomte, zda vyvolání neklidu v kolektivu je skutečné, nebo o sobě máte jen větší mínění. Také bych se zamyslel nad tím, že to nikdo nechce dosvědčit – třeba má ta kolegyně pravdu (například, že smrdíte) a nebo jste prostě neoblíbená. Pak ať dopadne „proces“ s kolegyní jakkoliv, stejně zůstanete ta špatná.

Jediná šance je, řešit to přímo s ní, nebo se společným nadřízeným.

Další odpovědi
Michal Kole

Pokud se nepřizná tak dost složitě ji dostanete z pracoviště. Je mi líto, že nemohu pomoci více.

Snad trestní oznámení pro trestný čin pomluvy § 184

http://portal­.gov.cz/wps/por­tal/_s.155/701/­.cmd/ad/.c/313/­.ce/10821/.p/8411?PC_8­411_p=184&PC_8411_l=40/2­009&PC_8411_ps=50#10821

ale bude to stejný případ tvrzení proti tvrzení

MA-SU-KA

Zjisti co nejvíce informací, zamysli se nad tím, zda jsou pomluvy postavené na reálném základu… pokud ano, učiň patřičné změny… pokud ne, přeřaď ji.
Pořádek na pracovišti musí být.

…o tom, jak zjistit, co o tobě po tvém odchodu skutečně povídá, to snad v době mobilních telefonů, diktafonů a velkokapacitních MP3 přehrávačů nemusím povídat.

lexx

Jediná obrana je protiútok a začít pomlouvat ji. Přes zákony a nadřízené cesta nevede, obrátí to proti Vám.