Avatar uživatele
Registrovaný

Polovicni uvazek a OSVC jako vedlejsi cinnost. Poradíte?

Dobry den, od 1.1. 2016 mi nastane tato situace.Budu zamestnana na poloviční uvazek se mzdou nizsi nez je minimalni (cca 8100,-) a dále budu pokracovat jako OSVC na vedlejší cinnost ( prijem cca 4000,-). Kolik budu odvadet na socialni a zdravitni pojisteni, jiste budu muset doplacet ZP ale kolik?Děkuji za radu.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Stříbrný

Poradnu z odpovědi Loty moc nedoporučuji, několikrát jsem tam narazila
na nepřesné či chybné odpovědi (admin na mé upozornění nereagoval).
_____

Pokud zaměstnavateli nedoložíte, že za Vás hradí zdravotní pojištění ve výši odpovídající minimální mzdě (letos jde o 1.242 Kč měsíčně), i někdo další (např. stát), bude muset zdravotní pojištění dopočíst a odvést v odpovídající výši.
[Sociální pojištění se odvádí jen z dosaženého výdělku, nedoplácí se.]

SVČ pak podle mne budete moci nadále vykonávat jako SVČ vedlejší
(hlavní výdělečnou činností zůstane zaměstnání). Zálohy na zdravotní a
sociální pojištění budete odvádět ve výši odpovídající OSVČ vedlejší.

Přesné informace získáte na webu ČSSZ nebo na pobočce OSSZ
(sociální pojištění) a u své zdravotní pojišťovny (zdravotní pojištění).
[Na poradny radši moc nespoléhejte.]

V průběhu prosince, nejpozději začátkem roku 2016 by se měly informace
k zálohám OSVČ v r. 2016 objevit na webech zdravotních pojišťoven a ČSSZ
(v uplynulých letech tomu tak bylo).

__________

Připomínám, že zaměstnanec nesmí bez předchozího písemného souhlasu zaměstnavatele vykonávat výdělečnou činnost v oblasti, v níž působí zaměstnavatel [viz ZP, § 304, odst. 1: http://www.zakonyprolidi.cz/… ].

V rejstříku si ověřte, v jakých oblastech působí Váš zaměstnavatel. Bude-li i jen
jedna oblast zaměstnavatele souhlasit s Vaší SVČ, vyžádejte si před zahájením
SVČ písemný souhlas zaměstnavatele.
[Toto omezení se nevztahuje na vědeckou,
pedagogickou, publicistickou, literární a uměleckou činnost ► § 304, odst. 3.]

Budete-li působit v jiné oblasti, nemusíte zaměstnavatele o SVČ informovat (nebudete potřebovat jeho souhlas).

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Mám za to, že pokud jste OSVČ a nemáte práci jako hlavní činnost, automaticky máte jako hlavní činnost živnost, tedy pojištění neplatí zaměstnavatel, ale vy v plné výši - značně nevýhodně. Ale je to má domněnka (na základě vlastních zkušeností), příp. se zkuste zeptat odborníků tu: http://poradna.aktualne.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 689
Zlatý mosoj 416
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 212
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 156
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.