Ilon Em

Polovicni uvazek a OSVC jako vedlejsi cinnost. Poradíte?

Dobry den, od 1.1. 2016 mi nastane tato situace.Budu zamestnana na poloviční uvazek se mzdou nizsi nez je minimalni (cca 8100,–) a dále budu pokracovat jako OSVC na vedlejší cinnost ( prijem cca 4000,–). Kolik budu odvadet na socialni a zdravitni pojisteni, jiste budu muset doplacet ZP ale kolik?Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
ivzez

Poradnu z odpovědi Loty moc nedoporučuji, několikrát jsem tam narazila
na nepřesné či chybné odpovědi (admin na mé upozornění nereagoval).
_____

Pokud zaměstnavateli nedoložíte, že za Vás hradí zdravotní pojištění ve výši odpovídající minimální mzdě (letos jde o 1.242 Kč měsíčně), i někdo další (např. stát), bude muset zdravotní pojištění dopočíst a odvést v odpovídající výši.
[Sociální pojištění se odvádí jen z dosaženého výdělku, nedoplácí se.]

SVČ pak podle mne budete moci nadále vykonávat jako SVČ vedlejší
(hlavní výdělečnou činností zůstane zaměstnání). Zálohy na zdravotní a
sociální pojištění budete odvádět ve výši odpovídající OSVČ vedlejší.

Přesné informace získáte na webu ČSSZ nebo na pobočce OSSZ
(sociální pojištění) a u své zdravotní pojišťovny (zdravotní pojištění).
[Na poradny radši moc nespoléhejte.]

V průběhu prosince, nejpozději začátkem roku 2016 by se měly informace
k zálohám OSVČ v r. 2016 objevit na webech zdravotních pojišťoven a ČSSZ
(v uplynulých letech tomu tak bylo).

__________

Připomínám, že zaměstnanec nesmí bez předchozího písemného souhlasu zaměstnavatele vykonávat výdělečnou činnost v oblasti, v níž působí zaměstnavatel [viz ZP, § 304, odst. 1: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p304 ].

V rejstříku si ověřte, v jakých oblastech působí Váš zaměstnavatel. Bude-li i jen
jedna oblast zaměstnavatele souhlasit s Vaší SVČ, vyžádejte si před zahájením
SVČ písemný souhlas zaměstnavatele.
[Toto omezení se nevztahuje na vědeckou,
pedagogickou, publicistickou, literární a uměleckou činnost ► § 304, odst. 3.]

Budete-li působit v jiné oblasti, nemusíte zaměstnavatele o SVČ informovat (nebudete potřebovat jeho souhlas).

Další odpovědi
lota

Mám za to, že pokud jste OSVČ a nemáte práci jako hlavní činnost, automaticky máte jako hlavní činnost živnost, tedy pojištění neplatí zaměstnavatel, ale vy v plné výši – značně nevýhodně. Ale je to má domněnka (na základě vlastních zkušeností), příp. se zkuste zeptat odborníků tu: http://poradna­.aktualne.cz/ru­brika/osvc/