Putin

Pokud vás někdo nechtěně vyfotí a vloží na internet pod značkou ©, můžete tu fotku umístit na sociální síť?

Na dnech NATO je jasné, že při každé fotce vojenské techniky nechtěně zaberete i cizího člověka. Jak to tedy je s autorskými právy v takovéto situaci?

Díky za reakci! A smí tedy fotku, na níž jsou rozeznatelné osoby, zveřejnit na internetu pod značkou ©?

Nejlepší odpověď
gecco

Autorská práva se netýkají foceného člověka, ale fotografa (autora)…
Tedy právo na copyright (©) má autor fotky…
___
Otázkou, zda smí fotku, na níž jsou rozeznatelné osoby, zveřejnit a kde a za jakým účelem.
😉
_____________­____________________
Značka © jen označuje, že na danou fotku si fotograf hodlá uplatňovat autorská práva…
___
Pokud jde o zveřejnění, platí NOZ ( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89 ), §84 a následné, zejména (v tomto případě) pak §89, cituji: „Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.“
Takže jde – primárně, o účel zveřejnění…
Pokud jde o např. zveřejnění vrámci zpravodajství nebo oficiální prezentaci organizátora akce – a primárním obsahem fotky není daná podobizna člověka, je to ok.
Pokud by ale někdo (´laický´ fotograf) takové fotky zveřejnil a tváře lidí byly jasně zřetelné, taky by se mohl dočkat úspěšné žaloby…
___
Osobně – pokud chci zveřejnit nějaké své fotky, na nichž jsou rozeznatelné tváře (´cizích´), máznu je – jde mi o dokumentaci akce či místa, ne osob/y…
😉

odik

gecco: „Takže jde – primárně, o účel zveřejnění“ Takhle se mi to moc nelíbí, kdybych si hrál na nějakého malého zpravodaje, vydával svoje vlastní neoficiální „Noviny z naší ulice“ apod. Tak takové fotky stejně zveřejnit nemohu bez souhlasu daných osob. Takže nejde jen u účel zveřejnění, ale o oprávnění = oficiální akreditovaný zpravodajský reportér apod. … Ale to je jen můj názor, jak to vnímám.

ivzez

V případě neoficiálního média podle mne nejde o zpravodajství, jež mínil zákonodárce.

gecco

Odiku – já to právní prostředí nevytvářím, jen se řídím platnými zákony…
😉
Proto, abych se vyhnul problémům, zákon (tento a v takových případech) plně respektuju.
Mohl bych si, asi, dovolit víc – ale proč?? – mne to ´stojí´ pár minut práce s grafickým editorem – ne pár týdnů (měsíců, let) dohadování se s právníky…
😉