Avatar uživatele
Putin

Pokud vás někdo nechtěně vyfotí a vloží na internet pod značkou ©, můžete tu fotku umístit na sociální síť?

Na dnech NATO je jasné, že při každé fotce vojenské techniky nechtěně zaberete i cizího člověka. Jak to tedy je s autorskými právy v takovéto situaci?

Díky za reakci! A smí tedy fotku, na níž jsou rozeznatelné osoby, zveřejnit na internetu pod značkou ©?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Putin

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, gecco před 3136 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Odpoveď byla označena jako užitečná

Autorská práva se netýkají foceného člověka, ale fotografa (autora)…
Tedy právo na copyright (©) má autor fotky…
___
Otázkou, zda smí fotku, na níž jsou rozeznatelné osoby, zveřejnit a kde a za jakým účelem.
😉
_____________­____________________
Značka © jen označuje, že na danou fotku si fotograf hodlá uplatňovat autorská práva…
___
Pokud jde o zveřejnění, platí NOZ ( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89 ), §84 a následné, zejména (v tomto případě) pak §89, cituji: „Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.“
Takže jde – primárně, o účel zveřejnění…
Pokud jde o např. zveřejnění vrámci zpravodajství nebo oficiální prezentaci organizátora akce – a primárním obsahem fotky není daná podobizna člověka, je to ok.
Pokud by ale někdo (´laický´ fotograf) takové fotky zveřejnil a tváře lidí byly jasně zřetelné, taky by se mohl dočkat úspěšné žaloby…
___
Osobně – pokud chci zveřejnit nějaké své fotky, na nichž jsou rozeznatelné tváře (´cizích´), máznu je – jde mi o dokumentaci akce či místa, ne osob/y…
😉

Upravil/a: gecco

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Putin Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
odik

gecco: „Takže jde – primárně, o účel zveřejnění“ Takhle se mi to moc nelíbí, kdybych si hrál na nějakého malého zpravodaje, vydával svoje vlastní neoficiální „Noviny z naší ulice“ apod. Tak takové fotky stejně zveřejnit nemohu bez souhlasu daných osob. Takže nejde jen u účel zveřejnění, ale o oprávnění = oficiální akreditovaný zpravodajský reportér apod. … Ale to je jen můj názor, jak to vnímám.

před 3136 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

V případě neoficiálního média podle mne nejde o zpravodajství, jež mínil zákonodárce.

před 3136 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Odiku – já to právní prostředí nevytvářím, jen se řídím platnými zákony…
😉
Proto, abych se vyhnul problémům, zákon (tento a v takových případech) plně respektuju.
Mohl bych si, asi, dovolit víc – ale proč?? – mne to ´stojí´ pár minut práce s grafickým editorem – ne pár týdnů (měsíců, let) dohadování se s právníky…
😉

před 3136 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek