Avatar uživatele
Bronzový

Pokud vás někdo nechtěně vyfotí a vloží na internet pod značkou ©, můžete tu fotku umístit na sociální síť?

Na dnech NATO je jasné, že při každé fotce vojenské techniky nechtěně zaberete i cizího člověka. Jak to tedy je s autorskými právy v takovéto situaci?
-------------------
Díky za reakci! A smí tedy fotku, na níž jsou rozeznatelné osoby, zveřejnit na internetu pod značkou ©?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Autorská práva se netýkají foceného člověka, ale fotografa (autora)...
Tedy právo na copyright (©) má autor fotky...
___
Otázkou, zda smí fotku, na níž jsou rozeznatelné osoby, zveřejnit a kde a za jakým účelem.
;-)
______________________________ ___
Značka © jen označuje, že na danou fotku si fotograf hodlá uplatňovat autorská práva...
___
Pokud jde o zveřejnění, platí NOZ ( http://www.zakonyprolidi.cz/… ), §84 a následné, zejména (v tomto případě) pak §89, cituji: "Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství."
Takže jde - primárně, o účel zveřejnění...
Pokud jde o např. zveřejnění vrámci zpravodajství nebo oficiální prezentaci organizátora akce - a primárním obsahem fotky není daná podobizna člověka, je to ok.
Pokud by ale někdo (´laický´ fotograf) takové fotky zveřejnil a tváře lidí byly jasně zřetelné, taky by se mohl dočkat úspěšné žaloby...
___
Osobně - pokud chci zveřejnit nějaké své fotky, na nichž jsou rozeznatelné tváře (´cizích´), máznu je - jde mi o dokumentaci akce či místa, ne osob/y...
;-)

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

odik

gecco: "Takže jde - primárně, o účel zveřejnění" Takhle se mi to moc nelíbí, kdybych si hrál na nějakého malého zpravodaje, vydával svoje vlastní neoficiální "Noviny z naší ulice" apod. Tak takové fotky stejně zveřejnit nemohu bez souhlasu daných osob. Takže nejde jen u účel zveřejnění, ale o oprávnění = oficiální akreditovaný zpravodajský reportér apod. ... Ale to je jen můj názor, jak to vnímám.

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

V případě neoficiálního média podle mne nejde o zpravodajství, jež mínil zákonodárce.

Avatar uživatele
Zlatý

gecco

Odiku - já to právní prostředí nevytvářím, jen se řídím platnými zákony...
;-)
Proto, abych se vyhnul problémům, zákon (tento a v takových případech) plně respektuju.
Mohl bych si, asi, dovolit víc - ale proč?? - mne to ´stojí´ pár minut práce s grafickým editorem - ne pár týdnů (měsíců, let) dohadování se s právníky...
;-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.