IQ tykve

Pokud se zeptám: mohu, obdržím odpověď : moheš ?!

Nejlepší odpověď
annas

Musím se vrátit do historie, i když nepůdu do detailů. . Infinitiv slovesa moct, moci zněl mogti. Při časování pak došlo k hláskovým změnám, záleželo na postavení dalších hlásek. Existovaly souhlásky měkké, tvrdé, párové (změkčení a tvrdé). Poslední jev zanikl u nás asi v 15. století, (zůstal v polštině a ruštině), tím došlo i k dalším změnám samohlásek a rozlišení ve skloňování, časování a odvozování atd.

Tak je to u tohoto slovesa – dnešní tvar můžeš.

Další odpovědi
marci1

Neobdržíš. Průměrně vzdělaný a inteligentní člověk takto neodpoví.

anonym

takhle se odpoví jen ze srandy, „moheš“ je jen sranda, zrovna tak, jako někdo řekne „dělej“, a druhý mu odpoví „dělim“ 🙂