Pokud se z hlediště hledí, tak z jeviště se jeví ?!

Nejlepší odpověď
annas

Hříčka se slovy. Využití některých významů slovesa jevit – dávat najevo nebo projevovat co nebo připadat někomu, zdát se někomu. .

Jeviště a hlediště je spojeno s divadlem – s diváky a herci..

Herci z jeviště dávají najevo slovy, co se v příběhu odehrává, líči děj, jsou viditelní divákům, ukazují se.

Diváci vidí tvář herců, kteří jim připadají ,že jsou skutečnou postavou, kterou převádějí.

Doplňuji:
mowla NEMÁ pravdu, předložka z je možná.
Záleží na pohledu – kdo – odkud – z jakého místa – komu.

Herec se jeví z jeviště jako všestranný umělec.

„Neruda se jeví ze sbírky jako nadaný básník.“
I když by se dnes užila jiná formulace, ale jde o citace z literatury.

Další odpovědi
anonym

„Jeví“ se nikoli z jeviště, ale na jevišti.
A – mimochodem – v divadle se má člověk diviti, v hledišti hleděti a na jevišti se zjevovati, někdy též zjeviti…
😉

led

Z hlediště se hledí, co se nám na jevišti jeví. Inu, herci se předvádějí…
No někdy je to i naopak.
Předvádějící hercí z jeviště hledí, co sa jim v hledišti jeví. Spíci sochy sedí v radách a tiše podřimují…