Pokud se Becherovce přezdívá „třináctý karlovarský pramen“, tak jak se nazývá zbylých 12 pramenů?

Nejlepší odpověď
annas

https://www.spa-resort-sanssouci.cz/cz/kar­lovarske-termalni-prameny/

"K lázeňskému léčení v Karlových Varech se využívá vody vyvěrající z 12 termálních pramenů. Jednotlivá zřídla se od sebe liší teplotou a množstvím plynného CO2. Složení vody jednotlivých pramenů, ani jejich léčivá síla se během 650 let léčení nezměnila. Naopak díky moderní balneologii byly léčivé účinky pramenů umocněny optimalizací jejich užívání a doplněním léčby o další podpůrné procedury. V průněhu času se jejich počet a vlastnosti mění.
--

Protože existovalo 12 pramenů, Becherovka získala název 13. pramen a to jí zůstalo.i

"Třináctý pramen Kdy a kde vznikla přezdívka Becherovky jako třináctý pramen není známo.

Nicméně pravděpodobně pochází ze skutečnosti, že Karlovy Vary byly známy 12 léčebnými prameny, tak žaludeční likér – Becherovka byl označen za ten třináctý.

Přezdívka jí zůstala i poté, co v roce 1965 byl v Karlových Varech otevřen další, tedy skutečně 13. pramen, který byl pojmenován „Druhý Václavův.“

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/inves­tice/18330-becherovka-liker-z-lekarny

Lamalam

Kdybys otázku tak rychle neuzavřel, mohl by ses ode mne, jako rodilé Karlovaračky dovědět správnou odpověď. Veřejně přístupných pramenů je ve Varech v současnosti 16, veřejnosti nepřístupných pramenů je ještě mnohem víc a běžný smrtelník o nich nemá tušení. Škoda, mohla jsem ti toho napsat víc (psala jsem o tom diplomku).