deenushka

Pokud necháme spadnout balonek z určité výšky, odrazí se a vystoupí do menší výšky, než ve které spadl.Proč tomu tak je?

Pokud necháme spadnout balonek z určité výšky, odrazí se a vystoupí do menší výšky, než ve které spadl. Proč tomu tak je, když platí zákon zachování energie? vysvětlete mi prosím i ty přeměny energiepři tomto jevu

Nejlepší odpověď
mosoj

  1. Balonek padá ve vzduchovém prostředí a musí překonávat odpor vzduchu . to je 1. energetická ztráta polohové energie.
  2. Balonek dopadne na zem a zdeformuje gumový obal. 2. energetická ztráta . Část energie se spotřebuje na deformaci obalu.
  3. Zdeformovaný obal se narovnává a dochází k odrazu. Další deformace a další ztráta.
  4. Balonek letí vzhůru a překonává opět aerodynamický odpor vzduchu a navíc zemskou přitažlivost. Další energetická ztráta.

Další odpovědi
Richie

Přeměny energie ti sice nevysvětlím, ale na balonek působí zemská tíže. Proto také padá dolů, pak také působí tření okolního prostředí, což balonek cestou nahoru zpomaluje, sice méně než zemská tíže ale zpomaluje a nějakou energii také ztratí při odrazu.