Kelt

Pokud nebyla otázka správně odpovězena, byla špatně položena, že?

Asi jsem otázku o otáčecím kole nenapsal srozumitelně, tak ještě jednou názorně. Mám 2 mince pětikoruny. Pokud udělá mince na stole kruh, otočí se o dráhu rovnající se jedné otáčce. Pokud budu jednu pětikorunu držet a druhou otočím kolem té stojící, vykoná pohybující se mince 2 otáčky, tedy dvojnásobnou dráhu. Jak to? Proč. Ujetá dráha je v obou případech stejné, v prvním případě vykoná bod na kružnici dráhu o = 3,14.d , ve druhém případě dvojnásobnou dráhu. Díky.

Odpovědi
gecco

  1. NEZAKLÁDEJ novou otázku, ale pokračuj v té původní (Doplnění, Diskuse…!!)
  2. zkus – namísto …„pokud mince“… definovat „jednu otáčku“ tak, abych nemusel mít na stole dvě pětikoruny a dumat, která se okolo které otáčí a jak (souřadnicový systém? – X-Y by stačil)
  3. už jsi vyzkoušel tu nápovědu s kotálením?

😉

klumprt

Já jsem odpověděl správně, na tom trvám. 🙂