Avatar uživatele
Cascada

Pokud nastane hyperinflace, třeba 50% ročne jak se to projeví na hypotéce?

Mám-li hypotéku 2 mil. Kč na 30 let, fixaci 5 let. A mám-li úspory na spořícím účtu 500 000 Kč, kterými nemůžu splatit hypotéku neboť ji mám zafixovanou ještě na 4 roky, znehodnotila by mi hyperinflace peníze na účtu to je jasné, ale co hypotéka? Zhodnotí se nebo mi po čtyřech letech napařej úrokovou sazbu 50%, čily na hyperinflaci budu jen okraden měnovým systémem?

Zajímavá 0 před 3720 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ke4n

Obecně je hyperinflace výhodná pro dlužníky. Takže ano těch 500tis na účtě ti znehodnotí, ale ještě víc ti znehodnotí dluh 2mil. A ano nejspíš banka bude reagovat a po vypršení fixace zvýší sazbu, ale podobným tempem by měly růst mzdy, ceny nemovitostí atd, takže i při případném prodeji bytu by jsi na tom vydělal.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

ke4n, to je co udělala ČNB.

před 3720 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ke4n

česílko ne, to byla devalvace, s hyperinflací to nemá nic společného
Devalvace měny má zdražit (a omezit) dovoz, a zlevnit a podpořit vývoz a domácí ekonomiku.

před 3720 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

to nebola devalvácia, ke4n, ale intervencia banky (nákup cudzej meny za účelom oslabiť vlastnú menu voči danej cudzej mene).
dôsledkom bola devalvácia českej meny.

a to je rozdiel, pletiete príčinu a dôsledok.

inflácia (hyperinflácia je v podstate iba rýchla inflácia) je zvyšovanie množstva peňazí v obehu nad ekonomicky únosnú úroveň pri súčasnom znehodnocovaní meny a sústavnom raste cien. (pri devalvácii peniaze v obehu nepribúdajú, ale rastú ceny)

ad otázka:

záleží i na tom, ako máte koncipovanú zmluvu o hypotéke, či je opatrená tzv. inflačnou doložkou.
v konečnom dôsledku môže hypotéka zlacnieť, ale i sa predražiť (po uplatnení inflačnej doložky), všetko záleží na zmluve.

před 3720 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ke4n

nic nepletu arygnoc, něrob sa múdrym :) mluvím o tom výsledném jevu kterým je devalvace, nebudu tady rozepisovat celý proces jak toho ČNB dosahuje :P

před 3720 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání