vaiko

Pokud mě v noci zastaví jako chodce hlídka policie…

…a začne mi pokládat otázky typu odkud jdu, co jsem tam dělal atp. mám povinnost jim na ně odpovídat?

Doplňuji:
Nechávám se legitimovat zcela automaticky už z dálky na ně mávam občankou (když už se jim prostě nevyhnu) na to mají právo ale to mi ani tak nevadí. Ale u těch otázek mi to příjde jako zásah do soukromí pokud mě skoro nutí k odpovědi. Jak píšete pokud mají podezření mají na to právo ale problém je že tohoto práva zneužívají a to mi vadí- proto jsem chtěl něco vymyslet taky univerzálního jako že odmítám vypovídat (i když o nic nepůjde) abych si nezpůsobil nebezpečí trestního stíhání § 61 odst. 3 a jaký budou?

Nejlepší odpověď
bolak

Můžeš jim připadat jako podezřelá osoba, pak se tě můžou nejen ptát, ale i legitimovat a zapsat si tvé údaje do notýsku. Mně se to stává dnes a denně, hlavně proto že se chodím pravidelně o půl třetí ráno procházet po venku, když je černočerná tma a všude kolem ticho a prázdno, jak v kabině jaroslavle.

Máme tu v ulici taky takový dva snaživce, vždycky stojej opřený o kapotu a pokuřujou a jsou strašně zvědavý. Když mě oslovili poprvý, řek sem popravdě, že jsem si vyšel na procházku. Přej „to tak“ a hned chtěli vidět doklady, neměl jsem tak chtěli mé údaje podat ústně. Pak to nahlásili centrále a jeli za mnou autem až k domu a čekali až zajdu dovnitř. Ale většinou je zajímá spíš kam jdu než kde jsem byl. Teď když je někdy potkám a zas otravujou, říkám jim nesmysly když je pravda tak moc podezřelá. Oni řeknou „dobrý den“, já odpovím „my se známe?“, oni se zeptaj co tu dělám, já odpovím že venčím psa, a chtěj vědět kam mám namířeno, no jdu na houby, přece. Todle když jim budeš každej den říkat a pak je ještě začneš úmyslně vyhledávat (říkám, u nás postávaj pořád na stejným fleku) a dobrovolně jim budeš chodit hlásit kde jsi zrovna byl, s kým s tam byl, cos tam dělal a kam máš za chvíli namířeno, věř mi že už tě příště nechaj bejt.

…a nebo tě střelej tejzrem, to už je fuk. Každopádně pokud by se mě náhodou ptali na to co píšeš, tak jim to klíďo píďo vykvávám, nemám důvod neodpovědět. Odkud jdu? no z hospody… a co jsem tam dělal? no chlastal milej pane, co jinýho!
Doplňuji:
http://eagri.cz/pu­blic/web/mze/le­gislativa/ostat­ni/100306690.html
http://eagri.cz/pu­blic/web/mze/le­gislativa/ostat­ni/100306639.html
http://eagri.cz/pu­blic/web/mze/le­gislativa/ostat­ni/100306638.html

Další odpovědi
anonym

Pokud bude z jednání hlídky zřejmé, že můžete být podezřelý z trestné činnosti, bylo by lépe jim odpovědět a v případě jejich zájmu se legitimovat.
Když si nebudete jejich „zájmem“ jistý, zkuste se jich zeptat, proč je tyto otázky zajímají.
Možná se kluci jenom nudí a potřebujou dát s někým řeč.
Občas je vhodnější nebrat zákony tak důsledně a raději ustoupit představitelům spravedlnosti, než se s nimi dostat do zbytečného konfliktu.

jmhad

to,že v noci jdu po ulici ještě není důvod pro to,aby mě policie lustrovala.Pokud nemají nějaké podezření,nemají na to právo.Ale jak je tady psáno – náš stát se stává pomalu policejní,snad ještě více než před rokem 1989.Proto je rozumnější jim vyhovět a brát tohle s humorem.Policajt má vždy pravdu,obušek,hmaty a chvaty a pod.

david22

Taky se mi to stalo v Praze na Opatově. Bylo šero, kolem 8 večer. Já se tam ploužil v černé bundě s kapucí na hlavě a velkým báglem. Takže jsem se jim logicky mohl jevit podezřele. Zastavilo auto, v něm 4 kluci v mém věku a že chcou doklady. Ukázal jsem jim občanku a pohoda. Pak mi řekli, že je zde místo častých vykrádačů bytů, tak proto …

arygnoc

Rovnako Vás môžu zastaviť aj cez deň.
V 99% na tieto otázky odpovedám „A vy?“ alebo „Pardon?“, keď sú blbí, tak hovorím, že sa len tak venčím.
Policajt Vás môže predviesť, otázky kladie vyšetrovateľ.