pizlicka

pokud maminka ziskala byt do osobniho vlastnictvi pred manzelstvim........

kdo se stava dedicem????pouze deti,nebo i jeji druhy manzel???dekuji moc.
Doplňuji:
maminka tohoto manzela,ktery je o 6 let mladsi,zivi,on stala ztraci praci,protoze mu nikdo nesmi nic rict,dluhy jsou 150tisic.ja prisla s resenim,at mi maminka byt daruje,ale napise si vecne bremeno,a dá podminku,ze si ja,jeji dcera za jejiho zivota nesmim delat zadne naroky.ON strasne zuril,tak ted chapu proc.ale stejne,pokud by dluhy delal dal,mamince by exekutori mohli sahnout na duchod,ona by nemohla platit inkaso,padalo by to na mou hlavu,protoze bych byla vlastnikem.nevite nejakou ucinnou radu????jste tak hodni,ocko,ven­kovane,bohemi­co,dekuji moc.ja strasne premyslim srdcem,a otaci se to jaksi proti mne:-(

Nejlepší odpověď
anonym

Dědicové ze zákona mají nárok na dědictví po zesnulém bez ohledu na to, kdy tento majetek nabyl. Bere se majetek, který měl nebožtík v době svého úmrtí. To znamená, že z dědictví je vyloučen bývalý manžel a jeho děti, ale současný manžel je dědicem.
Jinak by to bylo v případě, že by měla maminka se svým druhým manželem uzavřenu předmanželskou smlouvu a tento byt by byl z dědictví vyňat. Pokud maminka nepřepsala na manžela polovinu bytu, potom se dělí pozůstalost rovným dílem mezi děti a ovdovělého manžela.
Něco podobného teď řešila kamarádka. Zde šlo o to, že druhý manžel se dobrovolně zřekl svého podílu na majetku zesnulé manželky ve prospěch jejích dětí. Dohodli se a nadále mezi sebou udržují dobré vztahy.
Doplňuji:
Ad Bohemica – toto platilo podle staré verze zákona. Dle novely 115/2006 dědí všichni pozůstalí v 1. skupině dědiců podle zákona o dani dědické rovným dílem, to znamená, že takovýto podíl má jak vdovec, tak děti nebožky. Ovdovělý manžel a tři děti = každý dostane i čtvrtinu dědictví.

Další odpovědi
anonym

Manžel dědí půlku po manželce a druhá polovina se rozdělí mezi děti.
Doplňuji:
Tak to je dobrá zpráva, díky za upozornění!

venkovan

Obávám se, že je to majetek který manželé nenabyli spolu, ale který jeden do manželství přinesl. Asi to bude chtít právníka a bude záležet i na předmanželské smlouvě.
Problém je ale i morální – pokud spolu žili poměrně dlouho a spořádaně, těžko manžela z bytu vystrnadit a o nějaký zákonný dědický podíl připravit. Už z úcty k mámě, pokud se svým manželem byla ve svém životě spokojená, je to celkem ožehavý problém.

anonym

Pizlicko, teprve teď jsem našla Tvé doplnění. Bohemica má naprostou pravdu, ale byla bych ještě neúprosnější. S nikým z nás se život nemazlí. Pokud bude mít maminka finanční problémy, tak nechej ji a jejího manžela, aby si je také vyřešili. Tvá maminka má svůj život a z něj si skládá účty sama. Ty máš svůj život a pochybuji, že Tě má kdo tahat z problémů. Soustřeď se více na sebe. To není sobectví, ale nutnost.

pizlicka

ve vsem,jsem si dala vysokou latku,kterou nedokazu preskocit.ocko,i dum jsem nechala na sebe prepsat jen proto,abych mela jistotu,ze me ten druhy neopusti.ale okoli to vidi jinak a v tom je ta latka.tak moc bych do sveho rodneho mesta,ale kdyz to darce-pritel nechce,nemam to srdce to prekrocit.jen se v duchu zlobim,ze ač mam dar,nic s nim nemuzu.me to prijde nefér.

anonym

Pizlicka, zkus přestat přemýšlet srdcem a začni přemýšlet orgánem k tomu určeným a to je mozek… O darování bytu od maminky uvažuješ, ale řešila si tady darování baráku přítelem a také je z toho potíž. Pokud se manžel k tvojí matce nechová vhodně ať to maminka řeší rozvodem nebo jinak, ale je to osobní život maminky a myslím, že ty sama máš svých problémů dost, tak nechtěj řešit i ty maminčiny. Stejně se to stále motá kolem majetku, tak jak je u tebe tradicí.

pizlicka

bohemico,taky jsem na to prisla,ze se to jaksi zvlastne mota okolo me majetkem.je mi z toho nanic,dar nedar,nesmim s nim hnout,fuj,hnus­.pokrytecky dar.kdybych se mela kam vratit,ver mi,ze bych dar vratila.ma naivita skutecne nezna mezi,mam v rukou vse,a srdce mi nedovoli nic.jak jsi napsala,zadne starosti navic,sama jich mam dost.