Avatar uživatele
anonym

Pokud máme v jazyce českém slovo " očividně", proč nemáme slovo „uchoslyšně“ ?!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, johana 56, Damiana, metalavenged před 3904 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zajímý postřeh. Otázka, na niž není jednoznačná odpověď. Moje úvaha.

Očividně (množné číslo) takže by mělo být ušislyšně.. Zřejmě analogii k tomu, co vidím na vlastní oči, se začal používat výraz ušislyšně, tedy to, co slyším vlastníma ušima.

Proč se neužívalo v historii? Pravěký člověk dříve viděl, než se naučil mluvit. Slyšel sice zvuky, ale musel se orientovat nejen podle nich. Proto se domnívám, že dnešní „ušislyšně“ vzniklo analogicky a souvsí s výrazem „očividně“ – vnímám skutečnost nejen očima, ale i ušima. Čím více smyslů zapojím, tím lépe pochopím …

Napadá mně pohádka, když si posel jedné země vyžádal slyšení u krále jiné země. Ale nejdříve se navzájem viděli, pak teprve slyšeli. Síla slova je ve zvuku. Ale první dojem je někdy rozhodující stejně jako zabarvení hlasu.

Když nebyla TV – rozhlas posluchače ovlivňoval a často s nimi manipuloval – 100× opakovaná lež se stává pravdou. Sila slova spočívá ve zvuku, takto se obsah dostává k lidskému uchu. Někdy ale platí, že " jedna paní povídala" … nelze všemu věřit, i když existují věci, které jsem neviděla nebo neppznala … vše souvisí s něčím …

Ale je pravda, že nejvíc vjemů přijímáme zrakem. Nejmocnější médium TV má jisté přednosti, ale někdy dominující obraz odvádí pozornost od vyřčených slov – třeba pohled na hlasatelku, její oblečení atd.

Důležité je, abychom při každém vidění či slyšení byli pozorní, jednali slušně, dodržovali morální pravidla,, ať už jde o očividnou či ušislyšnou skutečnost. . Samozřejmě pokud nemáme nějaké problémy s očima nebo ušima.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ponovotny

protože pro to samé stačí jeden výraz-řekl bych ;)
kdyby se to ale mělo používat, bylo by to spíš „ušíslyšně, nebo ušislyšně“ ;)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cochee

Právě jsi vymyslel nové slovo! Smysluplně ho používej a třeba se chytne 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ponovotny

napadá mě že slovo očividně vzniklo potřebou označit něco jako prosté dalších úvah, neboť je to prokázáno „viděním na vlastní oči“(což bylo považováno za větši důkaz než slyšet a tedy zamotat do toho možnost se jenom doslechnout). Když by tedy vniklo „ušíslyšení“ nebo „nosocítění“ atd. bylo by to použitelné jen k násobení dojmu, že je něco neodikutovatelné a nebo k vyjádření toho samého.

před 3904 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek