dyscac

Pokud jste si rodinný dům postavili svépomoci, co vás u toho nejvíc překvapilo? Případně jestli plánujete stavět.

Narazil jsem totiž na dřevostavby a přišlo mi to jako dost jednoduché na postavení – postavíte trámy a pak jen obložíte OSB deskama a hotovo. Pak jsem ovšem narazil na níže uvedené stránky a asi to jen tak lehké nebude, každopádně nemožné to není a do budoucna nad tím určitě uvažuju, že bych si nějaký ten domeček postavil.

http://drevos­tavbasvepomoci-petr.blogspot.cz/

Odpovědi
mosoj

Dřevostavba pro svépomoc není vhodná. Je daleko náročnější na znalosti a správnou technologii a postupy ( stačí zvolení nesprávného postupu a je na př. ohrožena hnilobou atd.).
Daleko méně citlivější na případné chyby je zděná stavba.
Osobně jsem svépomocí stavěl s jedním zedníkem. Dále jsem měl řemeslníky na krov a položení krytiny. Ostatní jsem si dělal všechno sám včetně elktřiny a topení.
Na tu elektřinu jsem měl samozřejmě domluvené razítko od člověka který měl oprávnění.

anonym

Kousek od nás si postavili taky takovou dřevostavbu. Celý proces jsem sledoval a překvapilo mě, jak je to rychlý. Moc se v tom nevyznám, ale přece jen více věřím tvárnicím. U té dřevěné konstrukce, tak jak jsem ji viděl, bych měl strach, že se mi to bude hýbat při nějaké vichřici.

honza19hk

já stavěl celý barák sám,ale zděný.
Dřavostaba je rychlá na montáž ale musí se to umět.takže pokud chceš stavět dřevostavbu a neumíš to,radši bych to nedělal.Lepší to je dát nějakému tesaři nebo aspoň nějakého tesaře sehnat ať to staví s tebou.

pepamach

Nějakou dobu už se po dřevostavbách taky poohlížím. Ale není to úplně tak jednoduchý, jak píšete. Existují různé stavební systémy a i když jde práce od ruky, náročností bych to srovnal tak ke stavění s Itongu.

karfigol

Ono ne každý je zručný, aby si postavil dům svépomocí, mě se na dřevostavbách třeba líbí, že jsou postavené rychle, soused si nechal stavět od http://www.domy-drevostavby-na-klic.cz/ dřevostavbu a chválí si jí. Já jsem stavěl zděný dům s tchánem a už bych to znovu nedělal, bylo to pracné a trvalo nám to 2 roky. Když někomu nevyhovuje současné bydlení, tak je podle mě dřevostavba ideální a rychlý řešení. Na druhou stranu se nedivím, že jim lidi moc nevěří, protože u nás tyhle domy nemají tradici, ale je to spíš jen věc přístupu, mě se líbí.

marketka01

Zrovna do dřevostavby rodinného domku stavěného svépomocí bych se dvakrát nehrnula. Myslím, že bezpečnější i levnější je nechat si ji postavit odborníky.
Zase na druhou stranu je otázka, kterou firmu si na to vybrat, protože v dnešní době jich je už spousta.
My do budoucna plánujeme stavbu dřevostavby a je to něco, vybrat někoho pořádného. Zatím to vidíme na Mrštného (https://mrstn­y.cz/drevostav­by
Každopádně konečné rozhodnutí o tom, jaké bydlení bude mít, si musí každý udělat sám :) Sama za sebe jsem pro profíky.