Avatar uživatele
bolak

Pokud jsou babička s dědou moji předci, jsem tedy já jejich zadek?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 11Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, iceT, johana 56, Deli, Damiana, briketka10, Dlostev, JájsemRaibek, gagaga, Čt4 před 3966 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Kdybys žil ve středověku, tak by to bylo jasné. Význam slova potomek (přišels na svět až potom), zadní část, pozdější část (někoho, něčeho); zadek, záda; hřbet; ku potomku napotom, na později; nástupce, následník, pokračovatel.

Slovo zad souvisí zřejmě se "" za jako „nad, s, na“. Byla to předložka stejně jako s, nad, pod, před – tvoří čtveřici místních vztahů. Zad zůstalo podstatným jménem, jako předložka nebo předpona zaniklo. Jako původní zůstalo jen podst. jméno zad (= dnes záda pomnožné) a odvozenina zad-ek.

Předek je jasný – odvozený od předložky před – jsou před námi, v předu, předek.

Tolik napověděl zaprášený a školometský Staročeský slovník …

.

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?kenyrts, anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ty jsi jejich(tomu věřím)prdýlka.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
JájsemRaibek

Nikoli, ale pokud tě nemaj moc rádi, tak tě vlastně maj úplně u p… :DDD

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Však můžeš být i ten zadek, ale já myslím, že budeš spíš potomek.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
IQ tykve

Ne, proto že matka (otec) jsou jejich zadky!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Zaujímavá otázka. Ak ste prvorodený vnuk, tak zjavne budete nielen potomok, ale „babička s dědou“ a vy „vnúčik“ ste rovnako starí. Veď nimi (pomenovanie babička a děda, vnúčik) ste sa všetci stali až vaším narodením.
Na druhej strane, kedže „babička s dědou“ boli historicky pred vami a vy ste prišiel až potom, tak ste potomok…

před 3966 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

a proč je vnuk vnuk? a neteř neteř?

před 3965 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Je to složité. Takže vkládám vysvětlení. 🙂

Neteř, řidčeji neť. Slovo se objevilo teprve v novočeštině. Bylo mu dané skloňování podle máti, mateře. Slc. metera, csl. str. netii – bratrův nebo sestřin syn.

Jsou to odvozeniny od slova, odpovídajícímu latinskému nepos, ind. nepót asi z nevopot = nový pán, tj vnuk. V češtině se slovo vyvíjelo dál, takže bychom čekali netí synovec . Ženská neteř (neť) je staroind. naptí. Místo toho má slovanština . tvary na -tera.:- r.-csl. nestera (bratrova) sestřina dcera atd. Vývoj souvisel se skloňováním, s přechodem k á kmenům, ale byly převzaty i tvary r-ové. Takže stč. dci je nyní dcera.

Staré nepot- bylo tedy v indevr. Jazycích rozděleno mezi vnuka (to bylo původní) a sestřina syna, což je stopou tzv. klasifikačního systému příbuzenských názvů. Kolísání významů je dobře vidět v řeckém ανηψιος = synovec, vnuk, bratranec, též ital. nipote = vnuk i synovec.

Tedy našeho vnuka je možné chápat jako odvozeninu od jednoho starobylého jména pro děda. Např. německé Enkel, sthn. Eninchilí se vykládá jako zdrobněli od an- (Ahn) = děd = prvek z dětské řeči , známý i z latinského anus = bába aj.

Vycházelo se z toho, že mrtvý děda se přerodil do vnuka. (to lze pochopit i z výrazu nevo-pot, nepót). To mělo za následek, že vnuk dostával často jméno po dědovi. A věřilo se, že tělesné vlastnosti se přenášejí ob jedno pokolení. Je tedy vnuk výrazem staré i dnešní víry. Je-li tomu tak, bylo bylo slovo vnuk utvořené již v době, nežli děd dostal nový, opět z dětské řeči, název děd6.

před 3965 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Braník, ať už je otázka jakákoli, nemáš žádné právo tazatele urážet.

před 3966 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

JájsemRaibeku,
Braník má ve zvyku urážet
a jde mu to moc dobře..

před 3965 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Braník

Railbeku,tazatel ví,jak se má chovat,proto jsem adekvátně odpověděl,snad to pochopíš,takovou otázku by nevložíl ani dement třetího stupně,to se na mne nezlob

před 3966 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
IQ tykve

Zajímalo by mne jak se rozeznává demence 1 až 3 stupně?

před 3966 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Braník má zřejmě na mysli starého člověka trpícího demencí, což je mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni.

„Ad 3. Ve třetí etapě určujeme stupeň demence (mírná, středně těžká, těžká). Ten stanovujeme na základě klinického obrazu (porovnáním s diagnostickými kritériemi MKN – 10) a výsledků posuzovacích škál. Nejčastěji se používá kombinace škály Mini Mental State Examination MMSE a Testu hodin (zadání: „Nakreslete ciferník hodin se všemi číslicemi a ručičky nastavte na 11 hodin a 10 minut“). V případě nejasností či potřebě přesnějšího zhodnocení charakteru a závažnosti postižení doplňujeme neuropsychologické vyšetření.“

http://www.ge­rontologie.cz/fi­les/mmse.pdf

před 3965 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

me by zajimalo, jakeho stupne je napriklad Branikova otazka o ho .. :

Braník

proč se HOV.U říká stolice

napadlo mě to,tak se ptám zde ,jelikož mě to zajímá

před 3966 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

jé, já nestih braníkovu odpověď :) teď mě to bude mrzet, netušíte někdo co napsal?

před 3965 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

tady ji máš, ale je to otázka :)
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-hov-u-rika-stolice

před 3965 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Briketko, to není ono. Braník reagoval hnusně na bolakovu otázku. Já odpověď četla … 🙂

před 3965 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek