pokud jsem zaměstnán na dohodu, je potřeba zdělovat pojišťovnu a předkládat daňové přiznání?Děkuji

Odpovědi
standa

Pokud máte na mysli Dohodu o provedení práce (DPP), kdy se z odměn z těchto dohod nehradí sociální ani zdravotní pojištění, tak zaměstnavateli pro tyto účely NEMUSÍTE sdělovat zdravotní pojišťovnu.

Co se týká daňového přiznání, tak jen proto, že máte příjmy z DPP, přiznání podávat nemusíte…, ale doporučuji, abyste u tohoto zaměstnavatele podepsala tzv. růžové prohlášení (pokud jste tak neučinila u jiného zaměstnavatele), na základě kterého vám zaměstnavatel bude uplatňovat slevu na dani ve výši 2.070 Kč / měsíčně, což znamená, že odměnu z DPP budete mít až do výše 13.800 Kč za měsíc NEZDANĚNOU.
(13.800 × 15% daň = 2.070 daň – sleva 2.070 = NULA)

Na konci roku pak zaměstnavatele požádejte, aby vám provedl tzv. roční zúčtování daní a pokud vaše příjmy z DPP byly větší než 13.800 Kč / měsíčně a nebo pokud jste měla jiné zdanitelné příjmy, tak bude možné uplatňovat další zákonné slevy či odpočitatelné položky, aby vám daň byla případně vrácena.

Ale nejspíš se vás ten poslední odstavec nebude týkat, protože buď za vás zaměstnavatel žádnou daň odvádět nebude (nízký příjem) a nebo ani nepodepíšete růžové prohlášení a daň zaměstnavatel odvede ve formě tzv. srážkové daně, která už nevstupuje do ročního zúčtování daní nebo do vypořádání prostřednictvím daňového přiznání…