TheMyss

Pokud je voda 2 molekuly vodíku a jedna molekula kyslíku, jak to, že je tekutá?

Nejlepší odpověď
mosoj

Omyl !! Voda se vyskytuje v pevné, kapalné i plynné fázi jako ostatní nerosty. Jenom těmi teplotami přechodu – pevná(led) , kapalná(voda) a plynná(pára) se od sebe ty látky liší.

To je jako bych se ptal proč je ocel tekutá když obsahuje atom, železa, chromu, niklu atd. atd..... Jenom ta teplota fázového přechodu je odlišná.

Další odpovědi
rigormortis

Jsou to atomy, ne molekuly. Atomy se skládají do molekul, které mají různé vlastnosti, většinou kvůli valentním elektronům.

Kelt

Voda má vzorec H2O, obsahuje 2 atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Kyslík má nejvyšší elektronegativitu po fluoru, což způsobuje vznik záporného náboje na kyslíku a přitahování dalších vodíkových atomů z jiných molekul vody, takže za normální teploty je kolem jednoho centrálního atomu kyslíku několik dalších molekul vody.
Této vazbě se říká vodíkový můstek a způsobuje vyšší bod varu vody, fluorovodíku a amoniaku oproti dalším obdobným sloučeninám sirovodík, chlorovodík, fosfin.
Doplňuji:
Když už chce někdo k dané problematice něco říct, tak ať to má aspoň logiku. Odkud pochází názor Strange, že molekula vody je hladká a a molekuly kloužou po sobě? Molekula vody má rozměry řádově pm – pico metr – to je bilióntina metru. Různé kapaliny obsahují různé molekuly, kde mohou být nejrůznější atomy, a molekuly mohou mít různou symetrii, tvar , nemusí se tedy podobat molekule vody. Líh, voda, roztavené kovy, atd.

Quimby

Nejsem si jistý, ale myslím, že to je kvůli vodíkovým můstkům. Voda má mírně zápornou a kladnou část, ty se přitahují a dovolí tvorbu vodík. můstků, takže voda se může shlukovat ve větší celky.

Strange

Voda bývá tekutá proto, že molekula vody má hladký tvar. Proto se molekuly nedokážou na sebe zachytit ale kloužou po sobě. To platí pro tekuté skupenství vody. http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/3/3e/H2O_(­water_molecule)­.jpg