AndreaP

Pokud je práce na fakturu, jak je to s placením zdrav. a sociál. pojištění? Je třeba k této práci ŽL?

Nejlepší odpověď
ivzez

„Práce na fakturu“ neexistuje.
(„Zavání“ to švarc systémem.)

Pokud pro někoho něco vykonáte a následně
mu to vyfakturujete, půjde o podnikání.

Jako OSVČ se budete muset přihlásit na OSSZ
i na zdravotní pojišťovně a uhradit sociální
i zdravotní pojištění.

Pozor! Pokud byste podnikala neoprávněně
(bez živnostenského oprávnění), hrozila by Vám nemalá pokuta.
Pokuty hrozí i za švarc systém, a to Vám i „zaměstnavateli“.

Další odpovědi
gecco

Jestliže jde o nějakou jednorázovou ´akci´, můžeš se svým ´zaměstnavatelem´ uzavřít DPP nebo DPČ (počti si, o co jde – http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/kalkulac­ka-dpp-dpc ).
Pokud ale budeš takovou práci vykonávat pravidelně/dlou­hodobě, můžeš ji fakturovat jen jakožto podnikatelský subjekt (pořiď si ŽL na RČ → OSVČ, založ si s.r.o…).
A – samozřejmě, pokud takto budeš vykonávat práci jen pro jednoho zadavatele (nejde o zaměstnmavatele), počítej s možným postihem „švarc systému“ (jak psala Ivzez).
😉