TheMyss

Pokud je perpetuum mobile podle fyzikálních zákonů nemožné, co je potom gravitace?

Doplňuji:
Myslel jsem obíhání Měsíce kolem země… šlo by z toho udělat perpetuum mobile?

Nejlepší odpověď
Kelt

Gravitace je síla, která přitahuje předměty o různé hmotnosti. Viz Newtonův gravitační zákon.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/New­tonův_gravitač­ní_zákon
Doplňuji:
A to myslíš jak?. Měsíc obíhá kolem Země a využít energie jeho pohybu? Ale my využíváme Měsíce při přílivu a odlivu. Možná o tom někdo uvažoval. Určitě to bude technicky i finančně dost náročné. Ale nemusíme chodit na Měsíc. Ve vodních elektrárnách se využívá energie vody, dá se využít energie Země, geotermální, větrná energie, atd. Ale perpetum mobile to nikdy nebude. Nezáleží, odkud beru energii, vždy budou ztráty aspoň třením. Kolik toho umíš s fyziky, jen tak na okraj?

Další odpovědi
lukas.zmizik

perpetuum mobile na principu gravitace nepostavíš… laicky řečeno: protože když využiješ gravitační sílu k tomu, aby něco spadlo na zem a budeš chtít díky tomu vyrobit energii, tak jí sice na chvilku vyrobíš …dokud to nebude na zemi…pak to musíš zvednout a pustit znovu dolů – a tím zvedáním vyvineš víc energie než pouštěním na zem získáš (protože na mechanismus, kterým to budeš zvedat, působí třecí síly = tepelné ztráty, a tak dál…)

perpetuum mobile bude stroj s účinností jakkoli nad 100% …nejblíže tomuto je transformátor s účinností 98% (2% jsou opět tepelné ztráty)

Fyzik

Jak říká kelt, gravitace je síla, interakce, kdežto p. m. je myšlené zařízení. Gravitace může pro p. m. sloužit jako médium přenosu energie z jedné části do druhé (teď mám na mysli zejména ta falešná p. m., viz YouTube), nicméně nikdy to nebude beze ztrát nebo dokonce s příjmem. O tom mluví termodynamické zákony, tuším zejména ten první.

SteimlX

zrovna dneska v noci jsme diskutovali o tom, proč nebo jak by se dala využít gravitace k perpetuu… samozřejmě jsme nic nevymysleli, ale těší mě, že nejsem sám koho to zajímá a budu doufat v nějaký zajímavý názor či odkaz

knedlik123

Ne abys jim jeste napsal, jak je p. mozne. Nech je v klidu, oni veri, ze perpetum nejde, ve stredoveku taky verili, ze se litat neda. A vis prece , co se stalo s tim , co tvrdil, ze je Zeme kulata, no tak dej pokoj, vzdyt neumej jeste ani lecit rakovinu, zijou ve stredoveku…
Doplňuji:
Jak je to u vas na Alfa Centauri ?

mosoj

Viz. přečerpávací elektrárny. Krásné využití gravitace, ale perpetum mobile to není.
Doplňuji:
Nemusíš honem na Měsíc. Gravitační síla působí mezi tebou a Zemí také. Je to tvoje váha.

Když seskočíš z nějakého schodu a padáš můžeš při pádu vykonávat práci díky gravitaci. Dopadneš a co dál. Potřebuješ nějakou energii, která tě opět vynese na ten původní schod ( svaly). Takž NO perpetum mobile. I kdyby jsi energii pádu nějak akumuloval, tak díky ztrátám a nižší účinnosti než 100 % by tě ta akumulované energie nevynesla zpět. Takže zase NO perpetum m.

zjentek

perpetuum mobile = věčně v pohybu ..no a jak dlouho tam ten měsíc bude obíhat, víme? :o
Doplňuji:
tak to vypadá, že „věčně v pohybu“ budeme řešit hned poté, až pochopíme definici věčnosti :o

anonym

A co čas, stále běží a hnací sílu nikdo neví.

Awe

Jen tak mimochodem…Měsíc se vzdaluje,takže za X let už žádný měsíc nebude protože „uletí“.Už z tohoto důvodů by to nemohl být perpetuum mobile

rigormortis

Gravitace je síla, perpetuum mobile musí vykonávat práci (síla na dráze).

blesk26

Asi je otázka co je perpetuum mobile. Když bys v naprostém vákuu ve vesmíru bez jakékoliv gravitace roztočil předmět, asi se bude točit donekonečna, ale přesto se nebude jednat o perpetuum mobile.

On se teda točit donekonečna v praxi asi nebude, protože nikde ve vesmíru neexistuje úplné vakuum s nulovou gravitací :)

zjentek

Už častěji jsem četl, že brána věčnosti stojí všude před námi, jest všude, kdekoli otevřena…
Ptal jste se, odkud a kam jdu. Máme stejnou cestu: belhám se branou věčnosti. – Josef Čapek, Kulhavý poutník