Rokio

Pokud doktor zapříčiní zhoršení zdravotního stavu pacienta, musí dostat pacient odškodné?

Nejlepší odpověď
Organa

Záleží na pacientovi, zda hodlá nemocnici žalovat. Situaci dále řeší právníci obou stran, případně soud.

Další odpovědi
Drap

Nemusí. O odškodném musí rozhodnout soud.

klumprt

Automaticky odškodné nedostane, musí ho uplatnit. Jsou ovšem situace, kdy zhoršení stavu nebo smrt sice nastane následkem zákroku a přitom lékař za to nenese odpovědnost. Pokud je zákrok proveden v souladu s nejnovějšími poznatky lékařské vědy (lege artis) a pacient byl v rámci možností předem poučen o rizicích a dal se zákrokem souhlas.
Často jde o různé komplikované operace srdce nebo mozku. Rozpoznat, kdy zhoršení stavu po zákroku nastalo v důsledku neočekávaných a neovlivnitelných komplikací a kdy nastalo z nějakého lajdáctví nebo neschopnosti lékaře často není jednoduché.