Standaa

Pokud by se nějaký bohatý, silný stát rohodl obsadit nějaký malý, bezbranný,, jaké má ten malý stát šance na protiútok?

Čistě hypoteticky, pokud by ten menší stát, na který se chystá útok, neměl prostředky na mobilizace a obranu, jaké jsou jeho šance?

A jak by se v tomto případě zachovali ostatní státy? Ignorovali by tuto invazi? Popřípadně, za jakých podmínek by takovému státu pomohli?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud by k útoku skutečně došlo, tak šance malého státu jsou minimální. Nezáleží však jen na síle a velikosti státu, ale na smlouvách a spojencích. Dalším problémem je jak by se k danému problému zachovaly ostatní státy.

Obdobný scénář se ve světě vyskytuje poměrně často. Vem si třeba vpády armády USA do celé řady menších, většinou bohatých států, pod rouškou zachování, či vybudování demokracie. V těchto případech většina ostatních států téměř nic nevyčítá, nebo dokonce podporuje a tím je vše v pořádku a jsme rádi, že máme vůbec někoho, kdo nám zajišťuje celosvětový mír.

Další odpovědi
gecco

Pohybuješ se mezi příliš mnoha ´kdyby´…
😉
Ale nějaké příklady by se v historii najít daly – třeba anexe Kuvajtu Irákem.
Nebo anexe Česka (Československa) Německem.
Nebo anexe Československa či Maďarska VS.
Nebo anexe Ukrajiny Ruskem.
Nebo anexe Grenady USA…
😉

Lamalam

Prostuduj si dějiny několika posledních desetiletí. Vhodných případů najdeš dost. Většinou takovému státu nikdo nepomůže, ale občas se stane, že se nějaký dobrodinec najde (Írácká invaze do Kuvajtu).

zelí

Možnost tu samozdřejmě je. Partizánská válka.
Doplňuji:
Je to teda spíše jistá forma obrany ne utoku.