bolak

Pokud by lékař provedl u pacienta eutánazii, byl by odsouzen na 10 let a rok na to by se eutanázie uzákonila…

…byl by propuštěn nebo by si musel zbytek trestu odsedět?

Nejlepší odpověď
anonym

Lékař by provedl vraždu, zabití nebo ublížení na zdraví s následkem smrti, zanedbání povinnosti, neposkytnutí pomoci nebo jiný trestný čin (podle okolní a důkazů)
a euthanazie by se stala euthanázií až po její specifikaci a uzákonění, za jakých okolností ji lze vykonat.
Je to podobné, jako když někdo zaviní dopravní nehodu s následkem smrti nedáním přednost v jízdě, během výkonu trestu pachatele dojde na té křižovatce
ke změnám pravidel v silničním provozu a změní se přednosti v jízdě. To ještě neudělá z viníka nevinného!

Další odpovědi
anonym

Odseděl by si to v případě, že by nepřišla prezidentská amnestie na tento trest. A bylo by to tak správně. Lékař by porušil zákony, které byly platné v době, kdy svůj čin způsobil. Změna zákona by se mohla týkat jenom činů, které nastaly po uvedení zákona v platnost.

sio

To je sporné. Třeba v době, kdy vstoupil v platnost nový trestní zákoník (2010) se tresty za činy, které v tom novém už trestnými činy nebyly, rušily. Příklad – jednomu odsouzenému se zrušil trest za řízení bez PP a trest mu byl o tu dobu odsouzení za tento paragraf zkrácen, řízení bez PP už není trestný čin. Pokud by tedy provedení eutanazie nebylo nově trestným činem, je možné, že by byl propuštěn. Ale také záleží na tom soudci, který by to řešil – viz letošní amnestie – rozdílné výsledky za stejné trestné činy.