Avatar uživatele
ferdysek

Pokud auto srazi cyklistu na naledi, kdo je vinikem?

Predpokladam situaci kdy cyklista na naledi uklouzne a upadne primo pred rozjety automobil ktery se ho chysta predjizdet. Prosim i odkaz na zakon a paragraf.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2637 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Vodič vozidla musí prispôsobiť svoju rýchlosť daným podmienkam cestnej premávky, technickému stavu vozidla a svojim schopnostiam.
Nebudem citovať paragraf, ale vzniká tu niekoľko otázok:

  • predpokladám, že cyklista išiel vo vyhradenom jazdnom pruhu pre cyklistov, alebo pri kraji vozovky.
  • dodržal vodič motorového vozidla dostatočnú vzdialenosť od bicykla, vzhľadom na jazdné podmienky na vozovke?
  • dodržal vodič predchádzajúceho vozidla dostatočný bočný odstup od bicyklistu?
  • prispôsobil svoju rýchlosť ľadu na vozovke?

„Na ledu jezdit na kole a ještě po silnici v provozu může jen šílenec“, nemám pocit šialenstva, napriek svojim snežným jazdám na bicykli na autobusovú zastávku. Tu ste bežne aj v zime našli zaparkované šialené bicykle, ktoré čakali na návrat svojich jazdcov z práce, zo školy… Možno je to paradox, ale jazda bicyklom je bezpečnejšia, ako chôdza po zľadovatelých chodníkoch.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
plavcik

Vím že otázka zněla jinak,ale nedá mi to … Na ledu jezdit na kole a ještě po silnici v provozu může jen šílenec . Nemám nic proti cyklistům, taky občas v létě za pěknýho počasí vyrazím na kole, ale tohle je opravdu moc. Na zimu by měl každej rozumnej člověk kolo uschovat a jestli to bez něj nevydrží, může si na něm pomalu dělat údržbu, aby na jaře mohl vyjet.

Jinak abych se vyjádřil k otázce: Tak myslím, že dost by ukázal i záznam z autokamery , pokud ji řidič má a pčr záznam přijme jako důkaz (což může a nemusí). Mnohdy je člověk po takové události tak v šoku, že ani neví jak se to semlelo, protože to byla otázka několika vteřin .

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

ferdysku – nepředplodákej – víme že se ti stalo tobě ,
pokud jsi nevolal Policii tak pokud cyklista odejde po svých tak bych to neřešil , jinak zákon pravi že je každý zodpovědný za své chování ,jinak tady je tady zákon o cyklistech http://www.za­kruta.cz/silnic­ni-zakon/70/jizda-na-jizdnim-kole/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

To záleží na konkrétním průběhu nehody, který v případě potřeby bude vyšetřen.

Plavcik: Je blbost zakazovat cyklistům vyjet na silnici. Jsou různé podmínky a je na rozhodnutí cyklisty jestli pojede nebo ne. Po slabé vrstvě sněhu se v pohodě dá, ledovka je problém. Jsou lidé kteří nemají jinou šanci jak se dostat třeba do obchodu. Mají se snad naučit lítat?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ferdysek

laybor naštěstí se mi to nestalo ale když vidím ty šílence v čem dokážou vyjet tak mě to dost děsí. Otázka byla čistě hypotetická a doufám že tomu tak zůstane. Jinak jsem v zimě jezdíval docela rád mimo jiné i kvůli menšímu počtu cyklistů na silnicích ale zdá se mi že už mám po žížalkách. Tak snad bude brzo k dispozici automatické řízení ☹

před 2636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cynique

Za sebe – jako motorkář nepolezu nikam, když je náledí, protože nejsem retardovaný kretén. Cyklisté jsou samostatná diagnostická kategorie, protože si myslí, že na ně žádné zákony neplatí – ani silniční (které často vůbec neznají), ani fyzikální.

před 2636 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek