ferdysek

Pokud auto srazi cyklistu na naledi, kdo je vinikem?

Predpokladam situaci kdy cyklista na naledi uklouzne a upadne primo pred rozjety automobil ktery se ho chysta predjizdet. Prosim i odkaz na zakon a paragraf.

Nejlepší odpověď
led

Vodič vozidla musí prispôsobiť svoju rýchlosť daným podmienkam cestnej premávky, technickému stavu vozidla a svojim schopnostiam.
Nebudem citovať paragraf, ale vzniká tu niekoľko otázok:

  • predpokladám, že cyklista išiel vo vyhradenom jazdnom pruhu pre cyklistov, alebo pri kraji vozovky.
  • dodržal vodič motorového vozidla dostatočnú vzdialenosť od bicykla, vzhľadom na jazdné podmienky na vozovke?
  • dodržal vodič predchádzajúceho vozidla dostatočný bočný odstup od bicyklistu?
  • prispôsobil svoju rýchlosť ľadu na vozovke?

„Na ledu jezdit na kole a ještě po silnici v provozu může jen šílenec“, nemám pocit šialenstva, napriek svojim snežným jazdám na bicykli na autobusovú zastávku. Tu ste bežne aj v zime našli zaparkované šialené bicykle, ktoré čakali na návrat svojich jazdcov z práce, zo školy… Možno je to paradox, ale jazda bicyklom je bezpečnejšia, ako chôdza po zľadovatelých chodníkoch.

Další odpovědi
plavcik

Vím že otázka zněla jinak,ale nedá mi to … Na ledu jezdit na kole a ještě po silnici v provozu může jen šílenec . Nemám nic proti cyklistům, taky občas v létě za pěknýho počasí vyrazím na kole, ale tohle je opravdu moc. Na zimu by měl každej rozumnej člověk kolo uschovat a jestli to bez něj nevydrží, může si na něm pomalu dělat údržbu, aby na jaře mohl vyjet.

Jinak abych se vyjádřil k otázce: Tak myslím, že dost by ukázal i záznam z autokamery , pokud ji řidič má a pčr záznam přijme jako důkaz (což může a nemusí). Mnohdy je člověk po takové události tak v šoku, že ani neví jak se to semlelo, protože to byla otázka několika vteřin .

anonym

ferdysku – nepředplodákej – víme že se ti stalo tobě ,
pokud jsi nevolal Policii tak pokud cyklista odejde po svých tak bych to neřešil , jinak zákon pravi že je každý zodpovědný za své chování ,jinak tady je tady zákon o cyklistech http://www.za­kruta.cz/silnic­ni-zakon/70/jizda-na-jizdnim-kole/

Dochy

To záleží na konkrétním průběhu nehody, který v případě potřeby bude vyšetřen.

Plavcik: Je blbost zakazovat cyklistům vyjet na silnici. Jsou různé podmínky a je na rozhodnutí cyklisty jestli pojede nebo ne. Po slabé vrstvě sněhu se v pohodě dá, ledovka je problém. Jsou lidé kteří nemají jinou šanci jak se dostat třeba do obchodu. Mají se snad naučit lítat?

ferdysek

laybor naštěstí se mi to nestalo ale když vidím ty šílence v čem dokážou vyjet tak mě to dost děsí. Otázka byla čistě hypotetická a doufám že tomu tak zůstane. Jinak jsem v zimě jezdíval docela rád mimo jiné i kvůli menšímu počtu cyklistů na silnicích ale zdá se mi že už mám po žížalkách. Tak snad bude brzo k dispozici automatické řízení ☹

cynique

Za sebe – jako motorkář nepolezu nikam, když je náledí, protože nejsem retardovaný kretén. Cyklisté jsou samostatná diagnostická kategorie, protože si myslí, že na ně žádné zákony neplatí – ani silniční (které často vůbec neznají), ani fyzikální.