Beer4Real

Poklesy napětí v elektrické síti

v jednom z mých bytů občas pohasínají žárovky, jikří a praská v hodinách. po zapnutí spotřebiče s velkým příkonem (pračka) to vyhodí pojistky.
chci ze zeptat jestli bude potřebná obnova veškerých el. rozvodů a jestli by se neměly do té doby přestat používat věechny přístroje (počítač, televize atd.) nebo jak se tohle řeší než zavolám odorníka abych měl jasno. Díky

Nejlepší odpověď
beer

Pokud „jiskří a praská v hodinách“ – tedy skříni, nechal bych zapnuty jen nejdůležitější spotřebiče a ihned volal odborníka s popisem závady. Ten ti také upřesní předběžná opatření.

Další odpovědi
Hlada

Jestli opravdu jiskří v hodinách, tak je elektroměr vadný nebo je jen povolený šroub na svorce. Zavolejte dodavateli.
Nemyslíte jistič? Pojistku totiž pračka nevyhodí i kdyby tam byl špatný kontakt. Jistič ovšem může být vadný a může vydávat chrčivé zvuky. Rozhodně na takové instalaci nepoužívejte žádnou elektroniku. Impulzy mohou zničit zdroj. Nemusíte měnit rozvody, opravit se to ale musí hned. Na špatném kontaktu hrozí nebezpečí požáru.

Hykam

Pokud to jsou ještě staré rozvody s hliníkovými dráty, tak bych zcela určitě prošel všechny krabice, zásuvky a vypínače a vše pořádně dotáhl. Hliníkové rozvody mají jednu vlastnost, že se za nějakou dobu samovolně povolí šrouby.
Pod hodinami samozřejmě taky, ale to budete muset řešit přes rozvodné závody a zažádat o rozplombování a opětovné zaplombování.
Je možné, že někde již bude spálená i bužírka na vodiči, proto ty pojistky.

Mapel

Takto nezískáš nikdy přesnou odpověď. Elektroinstalaci musí prohlédnout odborník. Nemáš ani uvedeno zda máš v bytě síť TN-C nebo TN-S. Už to je první orientační hledisko pro správnou odpověď. Lidé říkají, že to prská v hodinách, ale pokud budeš mít LSN, tak může stačit výměna za nový typ zasazený de retrofitu. Těch možností je hodně.