uznevim8

Pojistná kuličková spojka výkres

Zdravím všechny, přiznávám, že tohle je domácí úkol. Bohužel však nemám doma žádného strojaře, který by mi poradil a „nakopnul“ mě..
Chci nakreslit dílenský výkres pojistné kuličkové spojky, odkaz na obr. je níže.
Na tom obr. si nejsem moc jistá co vyznačují svislé čáry na obou dílech, jedná se o ty vlevo, uprostřed nad kuličkama a pak ty vpravo. Jsou to díry pro kolíky, anebo něco úplně jinýho… ?

Obrázek je na adrese níže a jedná se o druhý obr. odspodu..
http://kovotech­.kvalitne.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2005031401

Odpovědi
Drap

Díry nad horní kuličkou a pod spodní kuličkou , jsou jen otvory do kterých kulička částečně zapadne. Pro kolíky jsou příliš daleko od sebe. Mohou sloužit jako mazací otvory pro kuličky a pružinu.

venkovan

Ta krajní díry by mohly sloužit k zajištění hřídele ve spojce nějakým kolíkem apod.
Tyto spojky se také občas používají u lehké zahradní techniky (sekačky apod), kde je potřeba odpojit pojezd při couvnutí apod.
Pracují trochu jinak než je u výkresu popsáno (tak by se dalo říci, že je popis použití spojky na přetížení), kde je pružinka mezi kuličkami nějakým mechanismem stlačena, kuličky vypadnou z otvorů druhého dílu a tím se spojka vypne. Po uvolnění zas pružina kuličky zasune do otvorů.