danaanad

Pojištění za škody způsobené při výkonu zaměstnání

prosím o radu, která se týká tzv.pojistky na blbost při výkonu zaměstnání. Když má někdo tuto pojistku, tak zda-li když pojištěný způsobí škodu na pracovním autě-náraz-promáčknuté dveře při výkonu práce…, tak jestli se to dá z té pojistky čerpat, nebo jestli zaměstnanec musí škodu zaplatit zaměstnavateli? Díky Dana

Nejlepší odpověď
greek

Dano,
pojištění „na blbost“ může krýt i škodu na služebním autě. Zpravidla to funguje tak, že je základní pojištění na škody způsobené zaměstnavateli (třeba kancelářská technika, apod.)a lze se připojistit (na ztrátu za svěřené předměty /třeba mobil, prac. nářadí, atd/, na škody způsobené vysokozdvižným vozíkem a na škody na vozidlech a vozidly způsobené).Za­městnavatel po Vás může chtít náhradu max. 4,5násobku měs. mzdy, víc ne (pokud nebyla úmyslná, pod vlivem alkoholu, drog, apod. – na což se žádná pojistka nevztahuje!). A to je částka, na kterou se pojišťujete (vždy raději o něco vyšší). Druhá věc je spoluúčast, zpravidla je 10% a vyšší. Doporučuju co nejnižší, i když je to o něco dražší, ale vyplatí se to. Nechci dělat reklamu, ale klientům doporučuju Generali, tam je spoluúčast 1.000,–Kč fixně (lze i vyšší, samozřejmě). Snad Vám odpověď pomůže. Tomáš

Další odpovědi
tom004

Proto se tomu říká pojistka „na blbost“. Mimo jiné kryje škody,které způsobíš na majetku „třetí osobě“,tedy i zaměstnavateli. Platím si ji také cca 1200,– Kč ročně. I když ji zatím jenom platím,jistota je jistota.Trochu doplním.Kryje škody,do sjednané výše,které způsobím,s vyjímkou alkoholu,drog a jiných návykových látek.Kdybych ji neměl,může po mně zaměstnavatel požadovat,jako náhradu škody částku ve výši,max. 3,5 násobku průměrného měsíčního platu.Pojistka kryje plnou výši škody,pokud není sjednáno jiné plnění.

venkovan

nevím jak dnes, ale myslím, že to stále bude podobné jak před lety.
Pojistka kryla „blbost“, ne škody vzniklé alkoholem či jinými drogami, úmyslem, trestním činem, při neschválení jízdě a další činnosti zaměstnavatelem, lajdáckostí apod.
Tehdy v zákoníku práce bylo, že zaměstnanec měl platit škodu zaměstnavateli do výše asi třech svých průměrných platů. Pojistka to snižovala maximálně na jeden plat.
Takže obrátil bych se na svůj profesní odborový svaz, i když v odborech asi nejste. mají tam právníky a lecos rozumného z nich vyjde.

ARIS

Je to tak jak píše greek.
Já mám v pojistce připojištění „řidič“ protože jezdím.
Přesně by odpověděli v pojišťovně u které máte pojištění sjednáno. Nebo zkuste www.smsporadce­.ic.cz
Ať se vše dobře vyřeší.