Berušinka

Pojištění auta

Našla jsem si na internetu, že je pojištění, které musí mít každé auto a pak nějaké „volitelné“. K tomu, které musím mít – musím si ho sjednat okamžitě po koupi auta? Kolik budu pravidelně platit? Můžu si to sama určit? Vůbec nechápu ten systém – na internetu nic není (možná tak tabulky s % nebo podmínky), můžete mi to někdo napsat, jako malému dítěti, abych to pochopila =D. Děkuji všem
Doplňuji:
A kolik bych třeba platila za felicii? Platí se to každý měsíc? To se radši na ten řidičák v..... =D Jinak děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
Hlada

Volitelné je havarijní pojištění. Havarijním pojištěném je krytá škoda na vlastním vozidle na rozdíl od povinného, které kryje škodu způsobenou provozem vozidla jiným.
Onomu zákonnému, bez kterého nelze beztrestně vyjet se také říká povinné ručení. Pojistné je s malými rozdíly mezi pojišťovnami stejné, větší rozdíly jsou v poskytování bonusu za bezeškodní průběh.
Havarijní pojištění je možné sjednat v různém rozsahu s různou spoluúčastí, takže tam je velký cenový rozptyl. Je také dražší. Pro starší auto se nevyplatí.

Další odpovědi
Pecudka

Zákoné pojištění musí být sjednáno před koupí vozu, bez pojistky nelze vyjet na silnici. Výše pojistného se odvíjí od výše kubatury vozu.

tom004

Jako „malému dítěti“,doporučuji zajít na jakoukoliv pojišťovnu pro základní informace,a potom si teprve vybrat,která tu,která se Vám bude zdát nejpřijatelněj­ší,případně se poradit se známými,jakých služeb využívají oni.
Doplňuji:
Soused platí čtvrtletně za Felicii 634,– Kč.

Deli

My platíme povinné ručení za Felicii r.v. 1995, o obsahu 1300 cm3, pololetně 1138,– Kč. Už v tom jsou ale nějaké bonusy, záleží, jestli by Vám třeba dal své zvýhodnění u pojišťovny jiný řidič z rodiny, děda, táta… Lze platit ročně, pololetně, čtvrtletně, ale nejvýhodnější je roční platba.

cukrar

Beruško, z Vaší otázky se domnívám, že toho moc nevíte. Asi myslíte „volitelné“ k minimálnímu zakonnému pojištění lze i ppřipojištění sedadla, čelního skla a dalších bonusů, ovšem za vaše prachy. Cena za pojištění konkrátního vozu je závislé i na Vašem věku, bydlišti, atd…
Jako malému dítěti to psát nebudu, páč je to text na mnoho stránek.
Dobrým jednáním a zkušeností se dostanete třeba na roční pojištění do 1000Kč.

Kamilovo

Ze zákona je povinné povinné ručení – to si musíš sjednat ještě před tím, než s autem vyjedeš do provozu. Dá se vyřídit i online například pomocí https://www.top-pojisteni.cz/po­vinne-ruceni Pak si člověk samozřejmně může sjednat i havarijní pojištění či různá další připojíštění (např. proti krádeži atd.)