Kiki-M

Pohybová energie

Prosím, mám to dobře spočítané?

m = 10 kg
v = 10 metrů

Těleso s hmotností 10 kg padá z výšky 10 metrů. Jak velkou pohybovou energii bude mít při dopadu?

Ek = 1/2m.v(v je na druhou)
Ek = 5.10nadruhou
Ek = 5.100
Ek = 500 J

Při dopadu bude mít pohybovou energii 500 J

Nebo to musím počítat nějak jinak?

Nejlepší odpověď
mosoj

Ne, ne !
Jedná se o volný pád, musíš počítat s gravitačním zrychlením g = 9,81ms-1.
Vzorec je Ek (Ep) = mgh
m … Hmota tělesa v kg
g … gravitační zrychlení 9,81m s-1
h … výška v m
Ek(Ep)= 10.9,81.10 = 981 J

Na podobný o něco složitější příklad jsem již odpovídal. Viz. odkaz.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vypocitejte-celkovou-energii-vytahu

Další odpovědi
Miroslavst

Bohužel v tomto ti neporadím, ale pokud to máš dobře jako vzorec pro výpočet, tak výpočet by měl být správný.
Velmi mě potěšilo, že nekladeš otázku typu kolik to je J (joulů)?, ale snažíš se to spočítat a ptáš se jen zda je postup správný.
Jak říkám, pokud je vzorec dobře, je dobře i výsledek.