Pájo

Pohlazení hřbetem ruky po tváři.. jaký cítíte rozdíl od pohlazení dlaňovovou stranou ruky?

Proč se vlastně hladí hřbetní stranou ruky?
Co to vyjadřuje?
Jak je tomu u vás?
Cítíte v tom detailu také rozdl?
Doplňuji:
Chápu, co je pohlazení. Ale jaký je podle vás rozdíl, co se týče „strany ruky… dlaňová/hřbetní strana“, pokud už k po-/hlazení dojde. Je to podle vás (a dalších validních zdrojů; předem díky i za ně) otázka výchovy, kultury, věku…(nebo snad ještě zvířecích pudů)? Je to otázka zvyku a liší se např. zeměpisně? Nebo hladíme/hladíte podle nějakých vzorů? Tak jak vás to rodiče naučili (viděli jsme u nich) a nebo rozlišujete další „proměnné“. Přivítám vaše názory, postoje a zkušenosti.

Nejlepší odpověď
arygnoc

Pohladenie je prejav náklonnosti.
Jedná sa o intímny dotyk s veľkým citovým nábojom (kladným).
Nie každý ho znáša dobre (hladený), nie každý sa ním prejavuje (hladiaci).
Doplňuji:
nevidím v tom rozdiel, či dlaňou či chrbtom ruky.
jediný je rozdiel, ako, koho a kde hladíme – inak a inde pohladím matku, inak a inde milenku (dieťa, raneného trpiaceho bolesťami, zviera, kvet, vec, iné ma nenapáda).

Inak pohladenie, ako som spomenul, je prejav citu, nepoužíva sa medzi cudzími ľuďmi ako napr. podanie ruky (teda aspoň v mojom prípade nie), tak ho vnímam VŽDY ako kladný podnet, nech je podaný akokoľvek.
Pohladenie nie je prínos iba pre hladeného, ale upokojuje i hladiaceho, i pre neho je to upokojujúci fyzický kontakt.

Iste, i intímnom živote hrá pohladenie svoju rolu, ale to už je iná téma.

Další odpovědi
briketka10

já i můj kocourek vnímám pohlazení dlaní a hřbetem ruky moc kladně je to pro nás oba moc příjemné a ten můj chlupáč si při tom mručí..
co se týká zvyku a zeměpisného výskytu nezkoumám myslím, že to mají tak všichni :)

iceT

Dlaň je citlivější než hřbet ruky,rozdíl jestli pohladím tak nebo onak nevidím,jen bych uvážila,že třeba ten kdo pohladí hřbetem ruky může mít dlaň zrovna umazanou a druhého umazat nechce.