Kadee

Podzemnice olejná – kde se vzal název burské oříšky?

Nejlepší odpověď
annas

Burské či arašídové oříšky jsou luštěninou. Jde o plody (tj. lusky) rostliny jménem podzemnice olejná (lat. Arachis hypogea L., Arachis rasteiro A. Chev., Arachis nambyquarae Hoehne) z čeledi bobovitých… nejde tedy o oříšky ale zeleninu 🙂; české jméno arašídy je odvozeno od jejich vědeckého jména Arachis hypogaea (které má původ v řečtině); buráky jsou to proto, že k nám přišly od Burů z Jižní Afriky… stejně jako do Severní Ameriky, ač jsou v Americe (ale jižní) doma; je to jedna z nejstarších kulturních rostlin.
Více na:

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:XJ29nKME­EjoJ:www.jiao­gulan.cz/shop/in­dex.php%3Fp%3Dp­roductsMore%26i­Product%3D170%26sN­ame%3DBuraky-syrove+p%C5%AF­vod+n%C3%A1zvu+bur%C3%A1­ky&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl­=cz

Další odpovědi
hanulka11

Pokud stejně jako já máte dojem, že proto, že je to podzemnice olejná a oříšky „rostou“, vlastně zrají pod zemí, jsou něco jako brambory a tudíž hlízy, musím vás vyvést z omylu. Jsou to skutečné lusky, opravdové plody. Po oplození květu se samy zavrtají 3–6 cm pod zem, kde potom lusky dozrávají.

V obou českých jménech se ukrývá jejich další zajímavost. Jméno arašídy je odvozeno od jejich vědeckého jména Arachis hypogaea (které má původ v řečtině). Buráky jsou to proto, že k nám přišly od Burů z Jižní Afriky… Stejně jako do Severní Ameriky, ač jsou v Americe (ale jižní) doma. Je to jedna z nejstarších kulturních rostlin.

Přivezli je s sebou (a se spoustu zajímavých úprav) černí otroci, tedy afričtí Američané, kterým je před tím přivezli z Brazilie a Bolivie Portugalci a Holanďané. Tedy jaksi kolem světa a zpátky.

A to mám v kapse další trumf v zajímavosti téhle užitečné rostliny. Je to vlastně botanický hermafrodit. Když ji neopyluje žádný hmyz, tak se před uzavřením opyluje sama a oříšky, tedy pardon: fazolky, budou! A můžeme mlsat.

Zdroj: http://www.ro­dina.cz/clanek5021­.htm