numeriprimi

Podobné děje jako zavzdušnění radiatoru

Ahoj.
Znáte ten děj, co nastává v topení… Jak se to zavzdušní díky tomu, že se vlivem menšího tlaku zvětší bublina v kapalině.
U radiatorů je to nežádoucí. Existují ještě nějaké příklady, kdy je to žádoucí a kdy nežádoucí? Díky

Nejlepší odpověď
Drap

Například u hadicové libely /česky se tomu říká šlauchváha/ , pokud je v systému bublina, nelze spolehlivě měřit. Obdobně jako v topení, mohou být problémy s chladící kapalinou u automobilu. Pokud je v systému vzduch, motor se špatně/nebo vůbec/ chladí a topení špatně hřeje.

Další odpovědi
isteron

Keď spomínate autá, ešte horši je to v hydraulických brzdách, keď sa dostane do systému vzduch alebo vodná para, ktorá je stlačiteľná, a brzdy nedostatočne brzdia, keď sa brzdový pedál poddáva pri zošliapnutí a napriek tomu brzda slabo brzdí !

arygnoc

nežiadúce javy boli spomenuté, iba pridám kesonovu chorobu, ktorú môžu dostať potápači pri rýchlom vynáraní sa z hĺbok – spenenie krvi a následná vzduchová (plynová) embólia.

žiadúce u bublinkových nápojov, hasiacich prístrojoch, niektorých druhoch technických pien, v ekológii napr, pri budovaní vodných (ponorných) stien (pri odstraňovaní znečistenia ropnými látkami) a emulzií tieto ropné látky vstrebávajúcich, v hutníctve pri výrobe niektorých odľahčených zliatín, v propán-butánových bombách (plyn je „rozpustený“ v kovovom rozpúšťadle) a plynových bombách vôbec, sódobary a pod.

Dochy

Arygnoc: Běžné PB lahve jsou jen lahve. Stlačený PB je zkapalnělý (díky dostatečně vysokému tlaku za běžné teploty). Rozpuštění plynu v kovu se používá v některých případech pro vodík.