Pecko

Podnikání nezletilých

Dobrý den,

Potřeboval bych poradit, byl bych moc rád za pomoc.

1.1.2014 má nabýt účinnost nový občanský zákoník (http://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/moni­tor/Novy-obcansky-zakonik-umozni-mimo-jine-tez-podnikat-uz-i-nezletilym-279862). Mám zájem o zplnomocnění za účelem podnikání. Nemám v právní oblasti zkušenosti a nevím, co mám dělat, až nabude účinnost.Některé věci mi nejsou jasné:

•„Pokud soud uzná, že samostatná výdělečná činnost odpovídá schopnostem nezletilého, nahradí soudní rozhodnutí podmínku dosažení věku, která je pro samostatné podnikání potřebná.“ – Jak soud určí, jestli je to v mých schopnostech či nikoliv ? Jak by soud probíhal a jak dlouho by tak mohl trvat ? Je tu možnost nějakého bezplatného státního právníka (jako student) ?

•Musí být prokázána schopnost sám se živit a postarat se o své věci – Jak se tato schopnost prokazuje, když kvůli nezletilost nemohu dokázat své příjmy ?

•Jak je to s vystavováním faktur, podepisování smluv apod… Z textů jsem pochopil, že po přivolení soudu a vydání živnostenského oprávnění mohu tyto věci dělat sám, již bez zákonného zástupce.

•Kam mám zajít, až zákoník vstoupí v platnost ? Dá se vybrat více druhů živnosti, aniž by to soud zamítl ? Samozřejmě by se jednalo o živnosti volné (marketing, psaní článků a věci týkající se hlavně podnikání na internetu, které jsou brány nějak „odlehčeně“. Krom toho bych měl ovšem zájem rozjet svůj vlastní e-shop, nebyl by v tom problém ?

Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Nikdo neví jak to bude, ani jestli to od nového roku začne platit, zákon je sice schválený, ale k jeho účinnosti je třeba schválit i prováděcí předpisy, a ty zatím schválené nejsou.
Pokud se to stihne a začne platit, tak se bude celé občanské právo několik let formovat, a tím vzniknou judikáty, podle kterých se budou další soudní řízení rozhodovat.
Právníka, který by to s tebou mohl zdarma probrat najdeš na internetu, často to dělá třeba kancelář senátora.
Jedině zkusit požádat soud, a počkat jak to dopadne. U každé novely trvá, než se to nějak zajede.

Další odpovědi
anonym

Zajdi si odbor živnostenského podnikání příslušného městského či obvodního úřadu. Zde se dozvíš, na které druhy podnikání si budeš moci nechat vydat soudní rozhodnutí a také nejspíš na tomto odboru ti podají vysvětlení, jakým způsobem se dají prokázat zákonné podmínky, o nichž zákon hovoří. Až budeš vědět, o které činnosti si můžeš zažádat, tak se obrátíš na soud a požádáš o prominutí podmínky dosažení plnoletosti pro příslušné kategorie podnikání. Po obdržení pravomocného rozhodnutí soudu ti vydá živnostenský odbor živnostenské oprávnění.
Pokud jde o podmínku prokázat schopnost samostatně se živit, tak v tomto případě je tato podmínka bezpředmětná a s vysokou pravděpodobností se na tebe vztahovat nebude.
Vydá-li soud rozhodnutí o podmínce plnoletosti, tak také určí, které právní a administrativní úkony (podpisy smluv, vysvtavování faktur) můžeš samostatně vykonávat.
Pokud jde o právníka (advokáta), tak se dá za poměrně slušnou cenu domluvit, aby ti žádost na soud sepsal. Doporučuji ti ale spíše variantu stáhnout si takový typ žádosti z internetu. Dá se tam najít opravdu skoro všechno, jenom to chce zadat správně příslušné heslo (bude to něco ve smyslu „Žádost o prominutí podmínky plnoletosti pro podnikatelské účely“). Většinu takových tiskopisů jsi schopný vyplnit sám a služby advokáta si zaplať až v případě, že na něco z úředního řízení opravdu nebudeš stačit.
Na živnostenském by ti ale měli poradit natolik dobře, abys zbytečné výdaje s rozjezdem svého podnikání platit nemusel.

anonym

Všichni co píšete odpověď máte pravdu, ale je jedna důležitá věc. Musí souhlasit zákonný zástupce.

Drap

Nelze předvídat jak který soud rozhodne v konkrétním případě. Pokud obřanský zákoník vstoupí v platnost, můžeš příslušný soud požádat o zplnomocnění­.Pokud budeš zplnomocněn, můžeš si vybrat živností i více, podle uvážení.

Pecko

@česílko V odpovědích bylo zmíněno, že v zákonném zástupci mám plnou podporu a souhlas. Pokud by tedy zákon nabyl platnost a byla by tu ta možnost, strašně rád bych ji využil.

Pecko

@ocko moc děkuji za užitečnou a pohotovou odpověď. Ve středu si zajdu na odbor živnostenského podnikání. Jednalo by se o věci spojené zejména s provozem internetových stránek a vlastního e-shopu. Potřeboval bych být zmocněný k podepisování kupních smluv a vystavování faktur ke zboží. Když si zadám do žádosti více druhů živnosti může to snížit reálnou šanci na přijetí ? Jinak s tím soudem to chápu tak, že se sepíše žádost, která se někam podá (To by měli vysvětlit na živnostenském úřadě). Jak by potom takový proces mohl probíhat ? Protahuje se to po dobu měsíců nebo je to řešeno v řádech týdnů ? Popřípadě si přijdu nějaké rozhodnutí vyslechnout k soudu nebo se to řeší korespondencí ? Samozřejmě mám plnou podporu zákonného zástupce. Ještě jednou moc děkuji za ochotu, odpověď mi opravdu pomohla. Jinak ta možnost podnikání pomocí živnostenského zákona bude fungovat od 1.1.2014 nebo je možno zažádat o to již teď ?

Pecko

@ocko moc děkuji za užitečnou a pohotovou odpověď. Ve středu si zajdu na odbor živnostenského podnikání. Jednalo by se o věci spojené zejména s provozem internetových stránek a vlastního e-shopu. Potřeboval bych být zmocněný k podepisování kupních smluv a vystavování faktur ke zboží. Když si zadám do žádosti více druhů živnosti může to snížit reálnou šanci na přijetí ? Jinak s tím soudem to chápu tak, že se sepíše žádost, která se někam podá (To by měli vysvětlit na živnostenském úřadě). Jak by potom takový proces mohl probíhat ? Protahuje se to po dobu měsíců nebo je to řešeno v řádech týdnů ? Popřípadě si přijdu nějaké rozhodnutí vyslechnout k soudu nebo se to řeší korespondencí ? Samozřejmě mám plnou podporu zákonného zástupce. Ještě jednou moc děkuji za ochotu, odpověď mi opravdu pomohla. Jinak ta možnost podnikání pomocí živnostenského zákona bude fungovat od 1.1.2014 nebo je možno zažádat o to již teď ?

anonym

Požádat živnosťák do konce letošního roku asi nepůjde. Může se to řešit, až nový zákon vstoupí v platnost. O tom ve své odpovědi hezky napsala zzzzz. Na živnostenský odbor – úřad si můžeš ale zajít už teď. Tam ti totiž poradí i to, kdy bude mít smysl si požádat soud o vydání rozhodnutí. Předpokládám, že většina takových případů bude pro soud víceméně administrativním případem. Prostě podáš žádost o vydání rozhodnutí a soud rozhodne (povolí nebo žádost zamítne).Tohle by se nemělo zbytečně táhnout.
Pokud jde o vícero činností, tak toho se vůbec neboj. Předpokládám, že v případě nedosažení plnoletosti budeš muset uvést do živnostenského oprávnění jenom to, co Ti soud opravdu povolí. Já mám v živnostenském oprávnění činností asi 15. Mám tam i takové, o kterých jsem ani neuvažovala, že bych se jimi chtěla živit, ale protože mne úřednice upozorňovala na skutečnost, že mi potvrdí všechno, co si tam napíšu, a že to bude jednodušší než kvůli každé další činnosti potom žádat znovu o další ŽO, tak jsem tam prostě napsala všechny možnosti.
Tak ať ti to vyjde. Dej potom vědět, jak jsi dopadl.

Pecko

Mockrát děkuji, ve středu se ozvu. Udělalo mi radost, že by se mělo jednat pouze o administrativní proces. Celkem jsem se bál, že by se to muselo protahovat. Povolení zákonného zástupce mám, o podnikání mám enormní zájem. Teď se jen bojím, jestli po volbách a případném úspěchu levice nemůže dojít k nějakým razantním změnám. Jinak si myslím, pokud na to bude soud rozumně přihlížet, že by neměl být problém s přijetím. Myslíte si, že by mohl být nějaký vážný důvod k zamítnutí ? Žádné prohřešky nemám.

anonym

Podle druhů činností, které jsi uváděl, spíš myslím, že nový zákon bylo nutné vytvořit a že tedy alespoň zpočátku bude vůle soudů řešit tuto záležitost bez zbytečných obstrukcí. Určitě bude nutný postoj zákonných zástupců, případně vyjádření školy atd. Toho bych se také nebála.
Volby sice mohou zkomplikovat politickou situaci, ale nevěřím tomu, že by někdo měl zájem okamžitě po volbách zasahovat do zákona, jehož vnik byl nutností. I v televizi přece proběhla v tomto smyslu řada politických diskuzí, ze kterých v převážne většině případů vyznělo, že právě tento zákon byl velmi potřebný. U každého zákona se časem provádějí změny a je tedy možné, že poznamenají i tento zákon, podstatné záležitosti by ale měly zůstat platné. Určitě se nebude v dohledné době měnit povinnost soudního rozhodnutí o podmínce plnoletosti a s tím spojené rozhodování o právnických a administrativních záležitostech.
Víš, nejlepší bude nechat si všechno projít hlavou a na ŽÚ se na vše vyptat. Potom v tom budeš mít daleko jasněji. Doufám, že příslušní úředníci byli již s návrhem zákona seznámeni a že Ti budou schopni fundovaně poradit. Pokud ne, tak Ti určitě ale řeknou, kdy se máš pro informace stavit.

Pecko

Tak jsem byl na živnostenském úřadě, paní o tom našla méně, než já. Říkala, že na tuto situaci s novým občanským zákoníkem ještě nebyly od právníků zaškolení. Byl jsem poslán ke krajskému úřadu a tam mi řekli uplně to samé, s tím, že mám přijít až bude zákoník platný.